Rząd planuje wprowadzenie sporych zmian w ustawie o reformie szpitali. Nowelizacja ta ma między innymi rozszerzyć listę specjalistów, do których pacjenci mogą się dostać bez skierowania. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do tej listy mają dołączyć medycy w sumie trzech specjalizacji.
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego rodzice zwlekają z zaprowadzeniem dziecka do lekarza?
Tu skierowanie nie będzie już potrzebne. Rodzicom łatwiej zapiszą dzieci do lekarza
w tej chwili lista specjalistów, którzy przyjmują bez skierowania, jest krótka. W ten sposób można odbyć wizytę u dentysty, onkologa, ginekologa i położnika, psychiatry oraz wenerologa. Jednak już za jakiś czas mają do tej listy trafić jeszcze trzy inne specjalizacje ochrony zdrowia. Są to (za serwisem Rynek Zdrowia.pl):
psycholog,
lekarz medycy sportowej,
optometrysta (rozpoznaje i koryguje wady wzroku).
Taka zmiana będzie na pewno ułatwieniem dla rodziców, którzy często mają (większe lub mniejsze, ale jednak) problemy z zapisaniem doń dziecka. Jednak czy to zmniejszy kolejki do specjalistów, jak i ich dostępność? Zobaczymy, szczególnie iż na razie owa nowelizacja jest na etapie prac.
Gdzie nie trzeba skierowania? Te osoby nigdy nie potrzebują skierowania do specjalisty
Trzeba pamiętać, iż niektórzy zawsze mogą skorzystać z wizyty u specjalisty bez skierowania. Wśród nich są m.in. chorzy na gruźlicę, zakażeni wirusem HIV, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, niepełnoletnie, posiadające zaświadczenie od lekarza o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w okresie płodowym lub w czasie porodu, a także pacjenci chcący skorzystać ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży oraz osoby uzależnione i współuzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie leczenia odwykowego.
Warto dodać, iż takie prawo przysługuje również cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, inwalidom wojennym, kombatantom, weteranom, osobom represjonowanym, żołnierzom (w tym zastępczej służby wojskowej), działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom deportowanym do pracy przymusowej.