Do Muzeum Ikon w Supraślu trafiły XIX-wieczne zabytki

1 rok temu

Podlaska KAS wzbogaciła zbiory Muzeum Ikon w Supraślu

XIX-wieczne zabytki – trzy ikony i fragmenty czterech chorągwi procesyjnych, które zostały zatrzymane podczas próby nielegalnego wywozu z kraju za zachodnią granicę Polski – przekazała w środę (15.02) podlaska Krajowa Administracja Skarbowa do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu.

Jak mówił dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, przekazane w ten sposób zabytki „mają służyć ogółowi społeczeństwa”.

Powiedział, iż poprzednich latach IAS w Białymstoku przekazywała do instytucji kultury w regionie jak Muzeum Ikon czy Muzeum Wojska w Białymstoku zabytki pochodzące z prób przemytu. Podkreślił, iż dzięki temu mogą one „cieszyć oko i ducha” tych, którzy zwiedzają te miejsca.

Bardzo się cieszę, iż możemy przekazać kolejne eksponaty do wykorzystania przez Państwa (pracowników Muzeum Ikon) i dla celów ogólnospołecznych” – dodał Wojciech Orłowski.

Kolejne ikony trafiają do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu” – mówił dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, którego oddziałem jest Muzeum Ikon.

Dodał, iż w tej chwili jest ono placówką bardzo dobrze rozpoznawalną i jest jedną z wizytówek regionu.

Wyjaśnił, iż zbiory w większości stanowią depozyty przekazywane przez służby celne i skarbowe. Przypomniał, iż przed powstaniem Muzeum Ikon, eksponaty przechowywane były w magazynie głównej siedziby.

Teraz przekazane ikony i chorągwie będą opracowywane.

Wilczewski poinformował, iż wstępnie oceniono je na XIX-XX wiek.

Jeśli chodzi o ich wartość artystyczną, jeżeli chodzi o stan zachowania, czy pochodzenie, to wszelkie analizy przed nami” – powiedział.

Kustosz Muzeum Ikon Katarzyna Skibińska wyjaśniła, iż przekazane zabytki wstępnie zakwalifikowano ikony jako tzw. ikony rosyjskie. Prócz ikony Wielkich Świąt, nie zostały wykonane zgodnie z kanonem, a widać w nich „rys zachodni”. Dodała, iż są zniszczone, więc dzięki formalnemu przekazaniu będzie można poddać je konserwacji.

Kustosz Skibińska podkreśliła, iż dotychczas w zbiorach muzeum nie było ikony Matki Boski Bolesnej ani ikony Bożego Narodzenia na płótnie.

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu.

W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. w tej chwili w kolekcji Muzeum Ikon znajduje się ponad 1,7 tys. ikon.

Jak przypomniała Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, ok. 1,3 tys. z nich zatrzymano podczas nielegalnych prób przewozu przez granicę, a po zakończeniu postępowań sądowych przekazano do muzeum.

Idź do oryginalnego materiału