Dni Lubonia 2024 – relacja

6 miesięcy temu

Występy gwiazd, wesołe miasteczko, konkursy, pokazy taneczne, animacje dla dzieci oraz inne liczne atrakcje przyciągnęły w weekend 8-9 czerwca do Parku Papieskiego mnóstwo ludzi, nie tylko mieszkańców naszego miasta!

Podczas tegorocznych Dni Lubonia, połączonych z jubileuszem 70-lecia uzyskania praw miejskich, władze miasta zapewniły mieszkańcom różnorodne atrakcje, począwszy od odbywającej się w godzinach przedpołudniowych gry terenowej, przez występy muzyków, występy młodzieży lubońskiej, rozstrzygnięcia konkursów, koncert kapeli, zespołu reggae, po koncert gwiazdy wieczoru artystki Cleo. Tuż przed finałowym koncertem Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska pozdrowiła ze sceny mieszkańców miasta, którym podziękowała za zaufanie i oddane na nią w wyborach samorządowych głosy.

Nie zabrakło oczywiście niesamowitych atrakcji dostępnych poza sceną: lunaparku, autodromu, karuzeli, strzelnicy, smakołyków serwowanych z food trucków, dmuchańców, animacji dla dzieci, trampolin, disc golfa, stoisk handlowych i gastronomicznych oraz stoisk medycznych (badanie wzroku oraz rejestracja dawców szpiku kostnego) czy stowarzyszeń działających na terenie Lubonia. Komisariat Policji w Luboniu przygotował dla mieszkańców punkt oznaczenia jednośladu. W wyniku przeprowadzonej podczas imprezy akcji „Zostań dawcą szpiku” burmistrz poinformowała mieszkańców o 149 potencjalnych dawcach szpiku kostnego zarejestrowanych na stoisku medycznym Fundacji DKMS.

8 czerwca między godziną 10 a 13 przy zbiorniku retencyjnym na ul. Nad Żabinką mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w nietypowej grze terenowej „Strażnicy wody” finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która prowadzona była dzięki aplikacji mobilnej na telefon lub tablet. Uczestnikiem mogła być zarówno jedna osoba, jak i zespół składający się maksymalnie z pięciu osób. Wspólnie z maskotkami programu „Siewcą” i „Kropelką” rozwiązywali oni zadania i quizy związane z globalnym klimatem, ochroną środowiska, retencjonowaniem wody deszczowej i wiedzą na temat naszego miasta. Trasa przebiegała od zbiornika retencyjnego przez aleję lip do urzędu miasta, a kolejnymi punktami były: zielone przystanki przy ul. Poniatowskiego, przepust przy ul. Kościuszki, ścieżka przy Strumieniu Junikowskim i łąki kwietne w Parku Papieskim. Łącznie 3,3 km. Gracze rozwiązując kolejne zagadki odkrywali tajemnice i ciekawostki związane z naszym miastem oraz dowiadywali się jak miejsca te przyczyniają się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych takich jak susze czy podtopienia. W rozgrywce wzięło udział 14 zespołów – łącznie 54 graczy. Wszystkie zespoły ukończyły grę, a uroczyste wręczenie nagród odbyło się o godz. 18.30 podczas Dni Lubonia. Ciekawostką jest to, iż gra ta jest dostępna w aplikacji Actionbound do 7 maja 2025 roku.

Kolejnym interesującym wydarzeniem był dzień otwarty PSZOK. Przedsiębiorstwo Kom-Lub sp. z o.o. wraz z Urzędem Miasta zaprosiło mieszkańców do wspólnego zwiedzania jeszcze oficjalnie nieotwartego PSZOK-u przy ul. Dębieckiej 2.

W sobotę świętowanie Dni Lubonia rozpoczęło się o godz. 16. Jako pierwszy wystąpił przed publicznością zespół Olki Group – polska kapela podwórkowa w składzie: Olgierd Albiński – gitara, mandolina, skrzypce, instrumenty klawiszowe; Mariusz Basiński – gitara basowa; Ryszard Troszczyński – akordeon i Janusz Dopierała – perkusja. Zespół gra na wszystkich imprezach miejskich w Luboniu, koncertuje również po Wielkopolsce. Jako następni wystąpili przed publicznością uczniowie lubońskich szkół oraz zaprezentowali się uczestnicy zajęć lubońskiego Ośrodka Kultury. Punktualnie o godz. 17.15 na platformie quizizz.com Młodzieżowa Rada Miasta Luboń uruchomiła „Quiz z wiedzy o Luboniu”, a pierwszym trzem osobom z najlepszymi wynikami zagwarantowano atrakcyjne nagrody. Wyniki podano tego samego dnia o godz. 18.20, kiedy to zaproszono zwycięzców na scenę oraz na profilu Fb Młodzieżowej Rady Miasta. Kilka minut później ogłoszono również wyniki gry terenowej „Strażnicy wody”. O godz. 19 na scenie pojawił się polski wokalista reggae, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny (Natural Dread Killaz i Mesajah), DJ, właściciel Popular Station Studio oraz współzałożyciel i frontman zespołu Natural Dread Killaz – PaXon. Artysta ten ma na swoim koncie setki koncertów krajowych i zagranicznych. Występował na scenach najważniejszych festiwali muzycznych, m.in. na Przystanku Woodstock, One Love Sound Fest, podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz na Ostróda Reggae Festival. Koncertował również z Donatanem i Cleo jako DJ. Po jego wystąpieniu, koło godziny 21 mogliśmy wysłuchać jeszcze krótkiego przemówienia Burmistrz Lubonia Małgorzaty Machalskiej, po którym na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, polska piosenkarka, autorka tekstów, malarka i projektantka mody, z wykształcenia architekt krajobrazu – Cleo (szerzej na temat artystki czytaj na s. … w materiale Przemysława Maćkowiaka). Na zakończenie, późnym wieczorem, można było zrelaksować się przy dźwiękach muzyki klubowej.

W niedzielę, 9 czerwca tłumy mieszkańców ponownie zebrały się w Parku Papieskim, aby rozpocząć kolejny dzień największego lubońskiego wydarzenia!

Imprezę zapoczątkował występ zespołu MiJaNi, składającego się z uczniów Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Luboniu. Zaraz po młodych artystach wystąpili jeszcze młodsi – przedszkolaki z lubońskich przedszkoli. Co to były za piękne i rozczulające przedstawienia! Pod tajemniczą nazwą atrakcji „Zero waste z Kubą Korczakiem” kryły się warsztaty kulinarne – jak zdrowo gotować i jak gotować i nie marnować? Uczestnicy poznali wiele ciekawostek i kulinarnych „chwytów”, które będą mogli wykorzystać w swoich kuchniach. Później odbył się blok taneczny, mogliśmy zobaczyć pokazy FITART, Boho Dance Studio oraz Akademii Tańca Bezuma.

O godz. 17.20 ogłoszone zostały wyniki kolejnej edycji konkursu wiedzy o Luboniu organizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta. Zaraz potem wystąpił B.R.O. – polski raper i producent muzyczny znany z utworów takich jak „Jeszcze będzie pięknie” czy „Dziewczyny lubią tańczyć”. Tuż po nim na scenę weszła Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska. Zaprosiła wszystkich na obchody 70-lecia Miasta Luboń oraz zachęcała do zarejestrowania się i pomocy przez fundację DKMS – dawców szpiku.

Wydarzenie zakończył koncert Bryski, piosenkarki specjalizującej się gatunkach takich jak indie pop, synth pop i muzyka elektroniczna. Popularność przyniósł artystce utwór „Panika”, który dostał się do propozycji Gorącej 20 Radia Eska, oraz remiks piosenki „Lato (pocałuj mnie)”. Sama pisze i komponuje swoje piosenki. Ze względu na podobny głos wielokrotnie była porównywana do Sanah. Na koncert przybyły tłumy!

Z roku na rok przybywają do Lubonia nowi i jeszcze ciekawsi wykonawcy, a Dni Lubonia stają się jeszcze większą imprezą, którą mieszkańcy wręcz kochają. Ciekawe, co czeka nas w przyszłym roku…

Beata Spychała i Małgorzata Wojsz

Uczestnicy gry terenowej „Strażnicy wody” fot. Zb. UML
Przemówienie Burmistrz Miasta Luboń – Małgorzaty Machalskiej fot. Mateusz Wanecki
Bryska na Dniach Lubonia fot. Mateusz Wanecki
Atrakcje Dni Lubonia fot. Mateusz Wanecki
Idź do oryginalnego materiału