Wydział Biologii i Ochrony Środowiska (WBiOŚ) jest jednym z największych wydziałów biologicznych w Polsce. Kadrę stanowią zaangażowani pasjonaci nauki i wybitni badacze posiadający stopień naukowy doktora, doktora habilitowanego lub tytuł profesora.
Dodatkowo Wydział wspierają wizytujący go profesorowie z zagranicy, którzy dzielą się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem. Wielu absolwentów i nauczycieli akademickich realizowało lub wciąż realizuje ważne dla ludzi badania i angażuje się w działalność społeczną, m.in. w obszarze ochrony środowiska. Studenci współpracują z życzliwą, zaangażowaną i otwartą kadrą dydaktyczną, która wspiera rozwój pasji i oddolne inicjatywy, dba o wszechstronny rozwój oraz włącza w działalność badawczą i naukową.
Oferta edukacyjna i perspektywy rozwoju kariery zawodowej
Dzięki badaniom prowadzonym w różnych dziedzinach nauk biologicznych studenci mają możliwość szerokiego rozwoju swoich zainteresowań. Studia na WBiOŚ pozwalają na realizację pasji przyrodniczych i naukowych w połączeniu z interesującą perspektywą zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki, która pozwoli na dynamiczny rozwój kariery zawodowej. Studia na WBiOŚ to również szansa na realizację pasjonujących wypraw badawczych, m.in. w rejon Antarktydy, do Ameryki Południowej czy Azji. Wspieramy także aktywność studentów w samorządzie i kilkunastu kołach naukowych.
Oferowane kierunki studiów są zbieżne z aktualnymi wyzwaniami krajowymi i globalnymi oraz stanowią odpowiedź na potrzeby współczesnej nauki i gospodarki.
Kształcimy na 7 kierunkach w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym na:
- studiach I stopnia (licencjackich, inżynierskich),
- studiach II stopnia (magisterskich).
Oferowane kierunki studiów
Biologia
Zanurz się w fascynujący świat życia – od genów aż po całe ekosystemy. Biologia to kierunek dla osób ciekawych świata, które chcą zrozumieć, jak funkcjonuje przyroda na każdym poziomie organizacji życia. Zajęcia terenowe, eksperymenty laboratoryjne i najnowsze technologie to nasza codzienność. Po studiach możesz pracować w branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, kosmetycznej, chemicznej, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz ośrodkach hodowli roślin i zwierząt, w instytucjach badawczych i naukowych, w obszarze edukacji, popularyzacji nauki, ochrony przyrody czy zrównoważonego rozwoju.
Biotechnologia
Tu nauka spotyka się z technologią. jeżeli marzysz o pracy przy tworzeniu leków, bioinżynierii lub innowacjach środowiskowych to kierunek dla Ciebie. Zdobędziesz wiedzę, która zmienia świat. Po studiach możesz pracować w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, w laboratoriach badawczych i produkcyjnych, w obszarze biotechnologii środowiskowej i medycznej czy też w nowoczesnych firmach i działach R&D.
Mikrobiologia
Małe organizmy – wielkie możliwości! Mikrobiologia odkrywa sekrety bakterii, wirusów i grzybów, a Ty nauczysz się wykorzystywać je w ochronie zdrowia, przemyśle i środowisku. Po ukończeniu tego kierunku możesz podjąć pracę w laboratoriach medycznych i diagnostycznych, w przemyśle spożywczym i biotechnologicznym, w sanepidzie i inspekcji weterynaryjnej, ale możesz też prowadzić badania nad nowoczesnymi terapiami.
Biologia kryminalistyczna
Jeśli chcesz łączyć pasję do biologii z nauką podstaw kryminalistyki to kierunek dla Ciebie. Nauczysz się jak wykrywać mikroślady i analizować DNA, poznasz tajniki toksykologii i chemii sądowej. Po studiach możesz pracować w laboratoriach kryminalistycznych, instytutach sądowych i analitycznych, w policji, straży granicznej, służbie celnej, a także współpracować z wymiarem sprawiedliwości.
Ochrona środowiska
Zależy Ci na planecie i chcesz realnie wpływać na jakość życia ludzi, stan przyrody i środowiska naturalnego? To studia multidyscyplinarne, dla tych, którzy chcą działać. Po tym kierunku możesz pracować w administracji i inspekcji ochrony środowiska, w firmach doradczych i audytorskich, organizacjach ekologicznych i fundacjach oraz w biurach projektów ochrony przyrody.
EkoMiasto
Miasta przyszłości potrzebują specjalistów, którzy potrafią łączyć wiedzę biologiczną z urbanistyczną i społeczną. jeżeli chcesz tworzyć nowoczesne, zielone i przyjazne miejsca do życia to kierunek dla Ciebie. To studia prowadzone przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ. Po ukończeniu tego kierunku możesz pracować w biurach strategii miejskiej, instytucjach samorządowych i urzędach, organizacjach pozarządowych czy też prowadzić doradztwo ekologiczne i środowiskowe.
Biologia i biomedycyna cyfrowa
To nowy kierunek, który rusza w nadchodzącym roku akademickim. Kierowany jest do osób, które chcą łączyć nauki przyrodnicze z programowaniem, technologią, sztuczną inteligencją i analizą danych. To studia, które przygotują Cię do tworzenia nowoczesnych rozwiązań dla medycyny i zdrowia publicznego. Po nich możesz podjąć pracę w firmach farmaceutycznych i technologicznych, nowoczesnych placówkach ochrony zdrowia, laboratoriach biomedycznych i badawczych, a także jednostkach działających na styku biologii i IT.
Nowoczesne zaplecze dydaktyczne, badawcze i naukowe
Wydział dysponuje nowoczesnymi pracowniami badawczymi, a zajęcia już na etapie studiów licencjackich realizowane są w laboratoriach wyposażonych w wysokiej klasy aparaturę, pod okiem nauczycieli akademickich. Dokładamy starań, by znacznie indywidualizować ścieżki kształcenia, m.in. poprzez włączanie studentów w realizację licznych projektów badawczych.
Sale wykładowe i sprzęt multimedialny, pozostające do dyspozycji studentów i pracowników, są stale modernizowane. Na Wydziale funkcjonują także dodatkowe jednostki badawcze: Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź® oraz Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym. Z Wydziałem związane jest także Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, do którego studenci i pracownicy mają bezpłatny wstęp.
Dysponujemy także Stacją Terenową w Treście Rządowej oraz Terenową Stacją Przyrodniczą w Spale, gdzie prowadzone są zajęcia terenowe i badania naukowe.
Działalność naukowa
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska prowadzi w tej chwili wielokierunkowe prace naukowo-badawcze w Polsce oraz we współpracy z instytucjami zagranicznymi, przyczyniając się do rozwoju nauki w różnych obszarach. kooperacja z zagranicznymi ośrodkami skutkuje imponującymi efektami kształcenia osiąganymi przez studentów każdego stopnia, w tym:
- współautorstwem wysokiej liczby publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych;
- pozyskiwaniem środków na finansowanie projektów badawczych;
- realizacją prac dyplomowych we współpracy z ośrodkami zagranicznymi oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym;
- zdobywaniem prestiżowych nagród przez studentów i doktorantów Wydziału w zewnętrznych konkursach.
Organizujemy także otwarte wykłady dziekańskie, na które zapraszamy najwybitniejszych przedstawicieli nauk przyrodniczych. Dbamy o popularyzację wiedzy naukowej w społeczeństwie poprzez różnego rodzaju inicjatywy lokalne i ogólnopolskie, m.in. Noc Biologów, Uniwersytet Zawsze Otwarty czy Instytut Kreatywnej Biologii, które z pasją i zaangażowaniem realizowane są przez naszych wykładowców, doktorantów i studentów.
Współpraca z zagranicą i stypendia naukowe
Na Wydziale realizowanych jest wiele międzynarodowych grantów naukowych i projektów badawczych. Współpracujemy z naukowcami i uczelniami z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Azji.
Cieszy nas fakt, iż możemy otworzyć naszym studentom i pracownikom drogę do rozwoju kariery zawodowej zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. poprzez wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+ (do 33 państw partnerskich). W czasie wyjazdów studenci mają szansę uczyć się w międzynarodowym środowisku, poznać nowoczesne metody i laboratoria badawcze, doskonalić swoje umiejętności językowe czy nawiązać zagraniczne przyjaźnie.
Nasz Wydział od lat cieszy się także zainteresowaniem ze strony studentów zagranicznych, co sprzyja wymianie wiedzy, poszerzaniu horyzontów i nawiązywaniu interesujących współpracy.
Współpraca z otoczeniem gospodarczym
Nasi pracownicy dbają o nawiązywanie współpracy z przedstawicielami biznesu, dzięki czemu już na wczesnych etapach studiów możliwe jest poznanie potencjalnych pracodawców i budowanie z nimi pozytywnych relacji. Na Wydziale prężnie działa także Rada Biznesu, która łączy przedstawicieli sektora nauki i biznesu. Jej celem jest wspieranie współpracy w zakresie innowacji, badań naukowych, edukacji oraz komercjalizacji i upowszechniania wyników. Rada umożliwia wymianę doświadczeń, realizowanie wspólnych projektów oraz zaangażowanie firm i instytucji w kształcenie studentów poprzez praktyki, staże i warsztaty.
Informacje formalne
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ jest jednym z największych wydziałów biologicznych w Polsce. Prowadzi badania we wszystkich dyscyplinach w dziedzinie nauk biologicznych. Jest jednostką o uznanej renomie naukowej w kraju i za granicą. Ma największy potencjał naukowy spośród podobnych jednostek w Polsce oraz posiada kategorię naukową A (oznaczającą bardzo dobry poziom działalności naukowej).
Posiadamy uprawnienia do nadawania stopni naukowych (stopnia doktora i doktora habilitowanego) w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne. Prowadzimy także nostryfikacje stopnia doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne, a także dyplomów licencjackich i magisterskich w zakresie kierunków wchodzących w dyscyplinę nauk biologicznych, m.in. biologii, mikrobiologii, biotechnologii i ochrony środowiska.
źródło: materiały Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
zdj. główne: kwanchaift/Adobe Stock