"Dlaczego Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego?"

grazynarebeca.blogspot.com 1 rok temu
Po dwóch wcześniejszych nieudanych próbach na początku tego roku, Korea Północna ogłosiła we wtorek, iż wystrzeliła wojskowego satelitę zwiadowczego na nowej rakiecie, po wcześniejszym powiadomieniu Japonii o swoich planach.
© Fotka
Pjongjang ogłosił we wtorek, iż udało mu się wystrzelono wojskowego satelitę zwiadowczego. Według północnokoreańskiej państwowej agencji informacyjnej rakieta została wystrzelona z kosmodromu Sohae. Rakieta nośna Chollima-1 podobno podąża ustalonym kursem, umieszczając na orbicie "satelitę zwiadowczego 'Malligyong-1'". Mówi się, iż przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obserwował wystrzelenie rakiety.
Podczas gdy premiera wzbudziła oczekiwane dzwonki alarmowe ze strony Korea Południowa i Japonii, pojawienie się na orbicie północnokoreańskiej technologii szpiegowskiej najprawdopodobniej stanie się "pozytywnym wydarzeniem dla regionu" – powiedział rosyjski uczony i ekspert w dziedzinie korearynistyki Andriej Łankow.

"Korea Południowa, częściowo sama, częściowo z pomocą Amerykanów, ma bardzo dobre pojęcie o tym, co dzieje się na Północy. Brak operacyjnych informacji w czasie rzeczywistym o tym, co dzieje się na Południu, znacznie zwiększa obawy w Pjongjangu. Tak więc, paradoksalnie, pojawienie się satelitów zwiadowczych przez Pjongjang najprawdopodobniej ustabilizuje sytuację na Półwyspie Koreańskim" – wyjaśnił Łankow.

Wcześniej zarówno wysocy rangą urzędnicy w Korei Południowej, jak i Japonii poinformowali, iż wykryli wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną, a Tokio zostało poproszone o wydanie ostrzeżenia przed pociskiem J-Alert dla Okinawy.
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) powiadomił sąsiadów o planach podjęcia trzeciej próby umieszczenia satelity zwiadowczego na orbicie. Poprzednie dwie próby, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem. Chociaż nowy start miał nastąpić między 22 listopada a 1 grudnia, został przeprowadzony przed terminem.
Po otrzymaniu zgłoszenia, Seul ostrzega Pjongjang przeciwko kontynuowaniu startu. Premier Japonii Fumio Kishida pospieszył z oświadczeniem, iż Tokio "koordynuje swoją reakcję" z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi. Użycie technologii rakiet balistycznych byłoby uważane za naruszenie rezolucji ONZ, stwierdził Kishida.
Waszyngton również potępił wystrzelenie rakiety, a rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson powiedziała, iż "podnosi to napięcia i grozi destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie i poza nim". Korea Południowa zobowiązała się również do częściowego zawieszenia kompleksowego porozumienia wojskowego z Koreą Północną z 2018 r. w sprawie wystrzelenia satelity.
Phenianie W ramach 11 rund sankcji ONZ w związku z przeszłymi próbami nuklearnymi i rakietowymi, organizacja zakazuje wystrzeliwania satelitów, twierdząc, iż służą one jako przykrywka dla testów technologii rakietowej. W odpowiedzi KRLD Narodowa Administracja Technologii Lotniczych i Kosmicznych argumentowała, iż Korea Północna ma uzasadnione prawo do wzmocnienia swoich umiejętności samoobrony w obliczu "niebezpiecznych posunięć wojskowych wroga".
"Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, za którymi głosowała również Rosja, wyraźnie zabraniają Korei Północnej wystrzeliwania jakichkolwiek satelitów wykorzystujących technologię rakiet balistycznych. Każde wystrzelenie rakiety, czy to wojskowej, czy cywilnej, jest automatycznie pogwałceniem istniejących sankcji Rady Bezpieczeństwa" – podkreślił Łankow, który jest dyrektorem Korea Risk Group.
Władze Korei Południowej twierdzą, iż trzeci start zakończył się sukcesem, ponieważ Korea Północna otrzymała rosyjską pomoc technologiczną dla swojego programu satelitów szpiegowskich. Seul nie dostarczył jednak żadnych dowodów. Wystrzelenie przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego z pewnością nie było zaskoczeniem dla Seulu, a plany Pjongjangu były przedmiotem dyskusji wśród najwyższych władz Republiki Korei już 19 listopada. Seul ma również wystrzelić własnego, pierwszego wojskowego satelitę zwiadowczego na SpaceX Falcon 9 rakiety z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii do końca tego miesiąca.
Znaczenie systemy rozpoznawcze, w tym wywiadu kosmicznego, jest dziś nie do przecenienia – powiedział Sputnikowi Dmitrij Stefanowicz z moskiewskiego Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk. Każdemu krajowi, który nie ma możliwości uzyskania tych informacji na wolnym rynku lub nie ma sojuszników posiadających taką strukturę i gotowych do dzielenia się informacjami, grozi niebezpieczeństwo, iż zostanie zaskoczony i w związku z tym dąży do ich zakupu lub stworzenia. Dodał, iż każdy chce mieć własną infrastrukturę kosmiczną.
Obecne udane wystrzelenie przez KRLD wojskowego satelity zwiadowczego "demonstruje nowy poziom zdolności wojskowych Korei Północnej" – podkreślił Stefanowicz.
"Oni już pokazali, iż mają dobre pociski balistyczne. Teraz, najwyraźniej, będą mieli dobre rakiety kosmiczne i możliwość kontrolowania satelitów na orbicie. Nie nazwałbym tego groźbą. Ale w sensie globalnym, oczywiście, nasz wyścig zbrojeń w kosmosie również się rozgrzewa" – dodał ekspert.
Po ogłoszeniu zbliżającego się startu, amerykański lotniskowiec Carl Vinson przybył we wtorek do portu w Busan, aby pokazać wsparcie. Jest to jednak manewr Waszyngtonu i Pobrzękiwanie szabelką na Półwyspie Koreańskim skłoniło Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną do zwiększenia swoich zdolności obronnych, w związku z czym KRLD zareagowała Testy rakietowe.
W związku ze wzmocnieniem USA-Japonia-Korea Południowa tzw. strategicznej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku, Pjongjang wielokrotnie oskarżał Waszyngton i jego sojuszników o zaostrzanie napięć militarnych, powołując się na Ćwiczenia wojskowe na dużą skalę oraz zwiększona obecność strategicznych aktywów USA w regionie. Te trzy kraje przeprowadziły również szczyt gospodarzem był prezydent Biden w Camp David w sierpniu. Wzięli w nim udział Joe Biden, prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol i premier Japonii Fumio Kishida. Podczas gdy trzej przywódcy okrzyknęli "nową erę współpracy" między swoimi krajami, media KRLD ostrzegły, iż Korea Północna zarezerwuje sobie prawo do zaatakowania wszelkich amerykańskich strategicznych sił nuklearnych stacjonujących w Korei Południowej i scharakteryzowały ostatnią serię ćwiczeń jako "celowy prowokacyjny manewr na rzecz wojny nuklearnej" Waszyngtonu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://sputnikglobe.com/

Idź do oryginalnego materiału