Dla Trumpa 2 proc. na obronność to za mało. Prezydent elekt powiedział jasno, czego oczekuje od Europy

21 godzin temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Carlos Barria


Przyszły prezydent USA Donald Trump po raz kolejny wyraźnie wskazał, iż państwa członkowskie NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność. Jaką skalę ma na myśli polityk?
Co powiedział Donald Trump: - Wszystkich na to stać, ale powinni wydawać 5 procent, a nie 2 procent [PKB - red.] - stwierdził we wtorek prezydent elekt USA w rozmowie z dziennikarzami. - Europa wkłada jedynie niewielką część tego, co my. Dzieli nas coś, co nazywa się ocean. Dlaczego więc nasz wkład to miliardy więcej niż wkład Europy? - dodał.


REKLAMA


Finanse a NATO: "NATO jest finansowane poprzez bezpośrednie i pośrednie składki swoich członków. Wspólne fundusze NATO składają się z bezpośrednich składek na zbiorowe budżety i programy. Te fundusze (około 4,6 mld EUR na rok 2025) umożliwiają NATO dostarczanie zdolności i zarządzanie całością Organizacji i jej dowództw wojskowych" - czytamy na stronie sojuszu. "Wkłady krajowe (lub pośrednie) stanowią największy składnik finansowania NATO i są ponoszone przez poszczególne państwa członkowskie. Obejmują one siły i zdolności każdego państwa członkowskiego, które mogą być przekazane NATO na potrzeby działań odstraszających i obronnych oraz operacji wojskowych" - informuje NATO.


Zobacz wideo Donald Tusk: Polska będzie silna jak nigdy, a Bałtyk dobrze chroniony


Wydatki USA: Z danych NATO wynika, iż wkład USA we wspólny budżet sojuszu to ok. 16 proc., co przekłada się na ok. 730 mln euro. Ponadto, Stany Zjednoczone w tym roku mają przeznaczyć na własne cele obronne co najmniej ok. 850 miliardów dolarów.
Wydatki Polski: W tegorocznym budżecie Polska ma przeznaczyć na wojsko 4,7 proc. PKB.
Apel sekretarza generalnego NATO: W grudniowym wystąpieniu szef NATO Mark Rutte również tłumaczył, iż 2 proc. PKB może okazać się zbyt niskim wkładem. - Dekadę temu sojusznicy zgodzili się, iż nadszedł czas, aby ponownie zainwestować w obronę. Punkt odniesienia ustalono na 2 proc. Do 2023 roku sojusznicy NATO zgodzili się zainwestować "przynajmniej" 2 proc. Mogę powiedzieć, iż będziemy potrzebować znacznie więcej - zaznaczył. - Gospodarka Rosji jest na wojennej stopie. W 2025 r. całkowite wydatki wojskowe wyniosą 7-8 proc. PKB, jeżeli nie więcej. To jedna trzecia budżetu państwa Rosji i najwyższy poziom od czasów zimnej wojny - wskazywał.Przeczytaj o niepokojącej deklaracji Donalda Trumpa. Nie odpuszcza Grenlandii i PanamieŹródła: AFP, NATO 1, 2, Departament Obrony USA, budżet Polski na 2025 r.
Idź do oryginalnego materiału