Delegatura kuratorium w Kutnie do likwidacji. Ministerstwo umywa ręce?

2 dni temu

Sprawa likwidacji Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie nabiera tempa. Posłanka Paulina Matysiak, która interweniowała w tej sprawie, otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Edukacji Narodowej, którą określa jako „skandaliczną”.

Sprzeciw lokalnej społeczności

Plany likwidacji kutnowskiej delegatury spotkały się z jednoznacznym sprzeciwem dyrektorów placówek edukacyjnych, samorządowców, nauczycieli i mieszkańców z powiatów kutnowskiego, łęczyckiego i poddębickiego. Pod internetową petycją w obronie placówki podpisało się już ponad 500 osób.

„Nie mamy pani kuratorium i co nam pani zrobi?”

Posłanka Matysiak ostro komentuje odpowiedź otrzymaną z resortu edukacji: „Nie mamy pani kuratorium i co nam pani zrobi? – tak mogę streścić odpowiedź wiceminister edukacji na moje zapytanie ws. delegatury w Kutnie. Za jej likwidacją nie stoją żadne merytoryczne argumenty”.

Parlamentarzystka z Kutna uważa, iż ministerstwo umywa ręce i nie traktuje poważnie lokalnych głosów sprzeciwu. Zachęca również do podpisywania petycji online w obronie delegatury.

Co zawiera odpowiedź ministerstwa?

Sekretarz stanu w MEN, Katarzyna Lubnauer, w odpowiedzi na zapytanie poselskie potwierdza plany likwidacji delegatury w Kutnie. Decyzja ta została już sformalizowana poprzez zarządzenie Wojewody Łódzkiego z 21 sierpnia 2024 roku, zmieniające statut Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Nowy podział nadzoru pedagogicznego

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Łódzkiego Kuratora Oświaty, zadania dotychczas realizowane przez delegaturę w Kutnie zostaną rozdzielone między inne jednostki:

  • nadzór nad szkołami z powiatu łęczyckiego przejmie centrala kuratorium w Łodzi,
  • placówki z powiatu poddębickiego będą podlegać delegaturze w Sieradzu,
  • szkoły z powiatu kutnowskiego znajdą się pod opieką delegatury w Skierniewicach.

Argumenty za likwidacją

Ministerstwo w swojej odpowiedzi podkreśla, iż decyzje o organizacji kuratorium podejmuje wojewoda, kierując się m.in. kryterium sprawnego wykonywania zadań, adekwatnego wykorzystania kadry oraz racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi.

Co istotne, w piśmie zaznaczono: „Oceny zasadności wprowadzania zmian organizacyjnych w ww. jednostce dokonuje wojewoda. Przepisy prawa nie wymagają współdziałania wojewody w tym zakresie z ministrem adekwatnym do spraw oświaty i wychowania”. To sformułowanie szczególnie oburzyło posłankę Matysiak, która uważa, iż ministerstwo w ten sposób unika odpowiedzialności za decyzję.

Czy jakość nadzoru ucierpi?

Katarzyna Lubnauer zapewnia w odpowiedzi, iż mimo zmian organizacyjnych, szkoły i placówki z powiatów: kutnowski, łęczycki i poddębicki będą przez cały czas objęte nadzorem pedagogicznym sprawowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Dyrektorzy tych jednostek mają wciąż liczyć na wsparcie wizytatorów, choć w ramach innej struktury organizacyjnej.

Głos środowiska oświatowego zignorowany?

Decyzja o likwidacji delegatury w Kutnie, podjęta mimo sprzeciwu lokalnego środowiska oświatowego, rodzi pytania o rzeczywisty wpływ dyrektorów szkół, nauczycieli i samorządowców na kształtowanie polityki oświatowej w regionie. Choć ministerstwo zapewnia o utrzymaniu jakości nadzoru pedagogicznego, obawy o pogorszenie komunikacji i wsparcia dla szkół pozostają aktualne.

Co dalej?

Choć decyzja o likwidacji delegatury w Kutnie wydaje się przesądzona, wciąż realizowane są prace nad nowym regulaminem organizacyjnym Kuratorium Oświaty w Łodzi. Do czasu jego wejścia w życie, placówka w Kutnie funkcjonuje na dotychczasowych zasadach.

Posłanka Matysiak nie składa broni i zachęca do dalszego podpisywania petycji online. Jak podkreśla, na stronie petycji można przeczytać liczne argumenty przeciwko likwidacji delegatury, przedstawione przez samych nauczycieli i mieszkańców regionu.

Idź do oryginalnego materiału