„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba iż w danym dniu przypada jakaś uroczystość” – czytamy w kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego. Co to w praktyce oznacza?
Katolik jest zobowiązany, by w piątki wystrzegać się potraw mięsnych. Każdy piątek to bowiem dzień, w którym wspominamy Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu. W związku z tym odmówienie sobie najzacniejszych potraw jawi się jako oczywistość. Dodatkowo „wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” [czyli w Wielki Piątek-red.].
Kalendarz liturgiczny Kościoła zawiera w sobie jednak także dni, w których wspominamy inne ważne wydarzenia lub patronów. jeżeli taki dzień ma rangę uroczystości, to wstrzemięźliwość od potraw mięsnych nie jest obowiązkowa.
Przykładem takiej sytuacji – uroczystości przypadającej w piątek – jest w tym roku uroczystość Wszystkich Świętych. Oznacza to, iż w najbliższy piątek wolno jeść mięso.
Korzystając z tej możliwości warto jednak pamiętać także o duchowym wymiarze uroczystości i uczestniczyć w Mszy świętej, przystąpić do spowiedzi oraz przyjąć Komunię Świętą. Można także w inny sposób uczcić uroczystość Wszystkich Świętych, np. poprzez odmówienie Litanii do Wszystkich Świętych oraz przede wszystkim poprzez modlitwę o ich wstawiennictwo. Warto także wzbogacić swoją wiedzę religijną w tym zakresie.
Źródło: KPK / PCh24
TG
Nie tylko kanonizowani! Praktyczny wymiar Świętych Obcowania