Czy to jest sport równych szans? -2

jacekh.substack.com 2 miesięcy temu

Pierwsza część wpisu na ten temat jest tutaj:

Czy to jest sport równych szans?

Tak to widzę ja i przekazuję z pomocą AI

Read full story

Dalszy ciąg, a adekwatnie początek jest tutaj.

Oświadczenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu w sprawie dyskwalifikacji sportowców na Mistrzostwach Świata w Boksie 2023

https://www.iba.sport/news/statement-made-by-the-international-boxing-association-regarding-athletes-disqualifications-in-world-boxing-championships-2023/

31 lipca 2024 r.

Jak już wspomniano, Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) uważa, iż ​​w tym trudnym czasie należy odnieść się do ostatnich wypowiedzi medialnych na temat sportowców Lin Yu-ting i Imane Khelif, w szczególności w kontekście ich udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

W związku z tym chcielibyśmy poruszyć następujące kwestie :

24 marca 2023 r. IBA zdyskwalifikowała zawodniczki Lin Yu-ting i Imane Khelif z IBA Women's World Boxing Championships New Delhi 2023. Dyskwalifikacja ta była wynikiem niespełnienia przez nie kryteriów kwalifikowalności do udziału w zawodach kobiet, ustalonych i określonych w Regulaminie IBA. Decyzja ta, podjęta po skrupulatnej analizie, była niezwykle ważna i konieczna do utrzymania poziomu uczciwości i najwyższej integralności zawodów.

Należy zauważyć, iż sportowcy nie przeszli badania testosteronu, ale zostali poddani oddzielnemu i uznanemu testowi, którego szczegóły pozostają poufne. Test ten jednoznacznie wykazał, iż obaj sportowcy nie spełnili wymaganych kryteriów kwalifikacyjnych i stwierdzono, iż mają przewagę konkurencyjną nad innymi zawodniczkami.

Decyzja podjęta przez IBA w dniu 24 marca 2023 r. została następnie ratyfikowana przez Radę Dyrektorów IBA w dniu 25 marca 2023 r. Oficjalny zapis tej decyzji jest dostępny na stronie internetowej IBA tutaj: Protokół z posiedzenia Rady Dyrektorów IBA .

Dyskwalifikacja została oparta na dwóch testach przeprowadzonych na obu sportowcach, co następuje:

  • Badanie przeprowadzone podczas Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie IBA w Stambule w 2022 r.

  • Test przeprowadzony podczas Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie IBA w Nowym Delhi w 2023 r.

Dla wyjaśnienia

  • Lin Yu-ting nie odwołał się od decyzji IBA do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), co sprawiło, iż decyzja stała się prawnie wiążąca.

  • Imane Khelif początkowo odwołała się od tej decyzji do CAS, jednak wycofała odwołanie w trakcie postępowania, co sprawiło, iż decyzja IBA stała się prawnie wiążąca.

    Nasze Komitety dokładnie przeanalizowały i poparły decyzję podjętą podczas Mistrzostw Świata. Podczas gdy IBA przez cały czas zobowiązuje się do zapewnienia uczciwości rywalizacji we wszystkich naszych wydarzeniach, wyrażamy zaniepokojenie niespójnym stosowaniem kryteriów kwalifikowalności przez inne organizacje sportowe, w tym te nadzorujące Igrzyska Olimpijskie. Różne przepisy MKOl w tych kwestiach, w które IBA nie jest zaangażowana, rodzą poważne pytania zarówno o uczciwość rywalizacji, jak i bezpieczeństwo sportowców.

Aby uzyskać wyjaśnienie, dlaczego MKOl pozwala sportowcom mającym przewagę konkurencyjną na rywalizację w swoich konkurencjach, apelujemy do zainteresowanych stron o zwrócenie się o odpowiedź bezpośrednio do MKOl.

Z poważaniem,

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu

Mam nadzieję, iż powyższy dokument pokazuje nieodpowiedzialne działania MKOl i organizatorów Olimpiady we adekwatnym świetle.

Pojawią się prawdopodobnie głosy, iż ponieważ istnienie osób transgender jest faktem, to powinny mieć one prawo uczestniczenia w zawodach sportowych. Warto jednak zauważyć, iż problem pojawił się stosunkowo niedawno, jeszcze 10 lat temu takich osób, a tym bardziej atletów, nie było zbyt wiele. Z dziwnych powodów nie mamy kobiet, które stałyby się mężczyznami i chciałyby rywalizować z mężczyznami w ich dyscyplinach. Widocznie jednak okazuje się, iż wbrew ideologii biologia ma znaczenie. Oczywiście mężczyźni z urodzenia mogliby rywalizować z mężczyznami, ale tak nie zechcą, ponieważ uważają i twierdzą, iż stali się kobietami. Dlatego konieczne jest wypracowanie zupełnie nowego podejścia.

Podział w sporcie na dyscypliny kobiece i męskie oraz na przykład w sportach walki również na kategorie wagowe, ma swoje głębokie uzasadnienie. Jest nim zapewnienie równości szans. Wyraźnie stwierdza to powyższe oświadczenie IBA. Dlatego na przykład atleci z różnymi niepełnosprawnościami mają swoją całkiem oddzielną paraolimpiadę, gdzie rywalizują pomiędzy sobą i wszyscy się z tym zgadzamy. Moim zdaniem na obraz i podobieństwo paraolimpiady należy stworzyć oddzielne dyscypliny umożliwiające rywalizację zawodników transgender. Z czasem wypracowane zostaną dalsze reguły zapewniające równe szanse wewnątrz tych dyscyplin.

Dla sportowców transgender powinny być ustanowione oddzielne dyscypliny sportowe, w których będą mogli rywalizować pomiędzy sobą

Niechybnie usłyszymy wtedy głosy, iż próbuje się zamknąć tę grupę w jakimś getcie, jednakże nie będzie to gettem w większym stopniu niż obecny podział na dyscypliny według płci urodzenia oraz kategorie wagowe. Moim zdaniem nie ma innej drogi do skutecznego rozwiązania i im szybciej zostanie to zauważone i wdrożone, tym lepiej dla wszystkich.

Dziękuję za czytanie Substacka Jacka! Subskrybuj za darmo, aby otrzymywać nowe posty i wspierać moją pracę.

"Go, Strong Woman, Go" (Original Music) - SOUTH PARK

Ozempic (semaglutyd) - czym jest, jak działa i jakie są jego skutki uboczne?

https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/ozempic-semaglutyd-czym-jest-jak-dziala-i-jakie-sa-jego-skutki-uboczne,590.html

Idź do oryginalnego materiału