Czy Polska będzie przekazywała stały procent PKB dla Ukrainy?

1 tydzień temu

„Jestem przekonany, iż po zakończeniu negocjacji rząd tę umowę zawrze” - tak oświadczył Prezydent Andrzej Duda zapytany, czy Polska Ukraina podpiszą umowę, która obligowałaby Warszawę do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa.

Podczas 9-ego szczytu Inicjatywy Trójmorza, który miał miejsce w Wilnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzejem Dudą, Wołodymyrem Zełenskim, Gitanasem Nausedam. Prezydent RP został zapytany przez dziennikarza „Polskiego Radia”, czy Polska tak jak Łotwa, zawrze z Ukrainą umowę wojskową, która obligowałaby Warszawa do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa.

Andrzej Duda oświadczył, iż że od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

(...) nasza postawa w Polsce wobec Ukrainy i wobec Rosji jako agresora jest jednoznaczna: wspieramy Ukrainę od pierwszego dnia tej wojny. Wspieramy także po prostu ludzi z Ukrainy, z których ogromna rzesza schroniła się w Polsce w czasie, kiedy Rosja zaatakowała - Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził, iż rozmawiał kilkakrotnie z Premierem Donaldem Tuskiem na temat Ukrainy. Zaznaczył, iż polityka głowy państwa i rządu jest „stabilna, jednoznaczna i tutaj nie ma w Polsce wokół pomocy dla Ukrainy żadnego sporu”.

Pan Premier Donald Tusk uzgodnił ze mną kwestię przystąpienia do porozumienia o wspieraniu Ukrainy, które podpisał nie tak dawno w Kijowie. Do tego porozumienia ma być zawarta umowa. Jestem przekonany, iż po zakończeniu negocjacji rząd tę umowę zawrze.

Natomiast co chcę podkreślić: proszę Państwa, my cały czas pomagamy Ukrainie. W tej chwili bierzemy udział w inicjatywie amunicyjnej, partycypujemy w kosztach. Tak zwana inicjatywa czeska, o ile chodzi o wsparcie zakupów amunicji, na którą Ukraina czeka – partycypujemy jako kraj w tym finansowo. W związku z czym po prostu my uczestniczymy na bieżąco w tej pomocy. - Prezydent RP Andrzej Duda.

Łotwa w kwietniu bieżącego roku zobowiązała się do wspierania Ukrainy w ten sposób przez następne 10 lat. Ryga będzie co roku przekazywać Ukrainie pomoc wojskową o łącznej wysokości 0,25% PKB. Dodatkowo ma jej także zapewnić wsparcie w zakresie cyberobrony, usuwania min i technologii dronów. Takie warunki zawiera porozumienia o bezpieczeństwo, jakie zostało właśnie podpisane między Kijowem a Rygą.

narodowcy.net/prezydent.pl/kresy.pl

Idź do oryginalnego materiału