Czy Karol Nawrocki, w tej chwili prezydent elekt RP, weźmie udział w uroczystościach 1 września w Wieluniu?

6 godzin temu

Wieluń przygotowuje się do obchodów 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Co roku jest to duże i ważne wydarzenie w regionie, w którym udział biorą najważniejsze osoby w państwie. Czy w tym roku do Wielunia przyjedzie Karol Nawrocki, w tej chwili prezydent elekt RP? Zapytaliśmy o to burmistrza Wielunia Pawła Okrasę.

Jak wiemy nastąpiła zmiana w Pałacu Prezydenckim, wysłaliśmy zaproszenie do jeszcze prezydenta elekta o to, aby w tym ważnym dniu, w czasach bardzo niespokojnych, bo widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą, ale też na Bliskim Wschodzie, był z nami. Czasy są bardzo niespokojne i trzeba przypominać tę tragedię wojny, żeby uczyć się na błędach i żeby tragedia Wielunia wybrzmiała przy nowym prezydencie – mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. – Nie wiem czy pan prezydent przyjedzie. – dodaje Okrasa. – Ale takie zaproszenie zostało skierowane. Był już kontakt ze mną ze strony osób, które są odpowiedzialne za wizyty prezydenckie z zapytaniem czy jesteśmy gotowi do takiej wizyty. Wieluń ma już markę wyrobioną i w Kancelarii Prezydenta i w Kancelarii Premiera, iż tego typu uroczystości potrafimy robić na bardzo wysokim poziomie. Stąd też może nowy prezydent zagości w Wieluniu 1 września i uczci pamięć poległych naszych przodków 1 września 1939 roku.


Ceremonia tradycyjnie rozpoczyna się o 4:40 rano – w miejscu pamięci ataku niemieckiego 1 września 1939 r., – w centrum Wielunia.

Przypomnijmy: Prezydent RP – Andrzej Duda przewodził obchodom (m.in. przy okazjach 82., 85. rocznicy), wygłaszając poruszające przemówienia podkreślające barbarzyństwo bombardowania i apelując o pamięć, wybaczenie, ale i zadośćuczynienie.

Premier Mateusz Morawiecki uczestnicząc w uroczystościach w 2023 roku w swoim wystąpieniu także odnosił się do pamięci i konieczności reparacji.

Coroczne uroczystości 1 września w Wieluniu to refleksyjny, uroczysty moment pamięci o rozpoczęciu w tym mieście II wojny światowej. Symboliczne syreny, dzwon i wieńce łączą się z mocnymi przesłaniami o historii, moralności i bezpieczeństwie. To nie tylko hołd dla ofiar, ale także wezwanie do pamiętania, wybaczania – ale jednocześnie do domagania się zadośćuczynienia i dbania o obronność.

Idź do oryginalnego materiału