Ekologiczna plantacja
Czesław Perkowski, rolnik ze wsi Roszki Sączki zajmuje się m.in. uprawą aronii, róży, malin i rokitnika czyli roślin uważanych za szczególnie zdrowe. Gospodarstwo utrzymuje w konwencji ekologicznej – nie stosuje nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin. Z tego powodu plony są niższe niż w uprawach konwencjonalnych, ale za to zdrowsze.
Różane zbiory
Na przełomie sierpnia i września owoce róży są już dojrzałe. Zbiór jest całkowicie ręczny i dosyć wymagający – róża ma kolce i po owoce trzeba sięgać ostrożnie. Zbieracz musi też ocenić czy owoc już się nadaje do zerwania.
Ja widzę po kolorze, już tyle lat zbieram i widzę z daleka czy dojrzała czy nie. Bo to tak palcami nie da się wyczuć. Musi być intensywnie czerwona. Mówi Wojciech Perkowski, syn Pana Czesława.
Ze względu na stopień dojrzałości i twardość, owoce róży można wykorzystywać na różne sposoby. Inne nadadzą się na soki, inne na dżemy czy susz. Niezależnie od rodzaju przetworów – róża ma dużo witaminy C i oryginalny smak. Niestety zainteresowanie tą rośliną z upraw ekologicznych jest zdaniem Czesława Perkowskiego przez cały czas zbyt niskie.
Straszne to jest lekarstwo, witamina C od wszystkich chorób, to tak jak rokitnik jest. Tylko młode nie patrzą żeby coś z ekologii kupić tylko do apteki idą, po leki dzieciom, a żeby zdrowej żywności ekologicznej no to nie. Nie chcą. Mówi rolnik ze wsi Roszki-Sączki
Różana opłacalność
Osoby, które przez cały czas mają czas i chęci do pracy sezonowej mogą zarobić przy zbiorze – do czterech złotych za zebrany kilogram. Wprawny zbieracz w godzinę przekracza wynik 10 kilogramów. Owoce róży z certyfikowanej plantacji ekologicznej można kupić już za około 15 zł za kilogram. „Strasznie zdrowe” owoce z plantacji Pana Czesława można kupować bezpośrednio w Roszkach-Sączkach (powiat wysokomazowiecki) lub zamówić telefonicznie. Kontakt można znaleźć na stronie Podlaskiego Cetrnum Produktu Lokalnego, TU: https://produkty.podlaskie.eu/ekoaroniaperkowski