Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim!

czarnkow.pl 3 dni temu
Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Trwające 52 dni, było przykładem heroizmu, determinacji i strategicznej mądrości Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości swojego regionu.

Dla mieszkańców Czarnkowa dzień 5 stycznia 1919 roku ma szczególne znaczenie. To właśnie wtedy, dzięki sprytowi i determinacji lokalnych działaczy, miasto zostało odzyskane przez powstańców bez konieczności walki. Niemieckie wojska, umyślnie wprowadzone w błąd, opuściły Czarnków. Kluczowym elementem tej strategii było przekazanie informacji o rzekomo zbliżającym się, liczebnym i silnie uzbrojonym oddziale z Poznania, co skutecznie zmusiło niemiecką administrację do wycofania się. Po przejęciu władzy starostą został Włodzimierz Raczyński, ziemianin ze Stajkowa.

Jednak sytuacja w mieście nie była spokojna. Już 8 stycznia doszło do krwawych starć pomiędzy powstańcami a niemieckimi mieszkańcami, którzy nie mogli pogodzić się z utratą kontroli.
Ostatecznie, dzięki odwadze i przemyślanej strategii, powstańcy zapewnili Czarnkowowi wolność i przyczynili się do sukcesu całego Powstania Wielkopolskiego. To dzięki ich poświęceniu dziś możemy cieszyć się wolnością, która jest darem nie do przecenienia.

Pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego jest niezwykle ważna, a ich dokonania zasługują na naszą wdzięczność i szacunek. W związku z rocznicą tych wydarzeń, Burmistrz Miasta Czarnków, Jacek Klimaszewski, wraz ze swoim Zastępcą, Robertem Ratajczakiem, oddali hołd powstańcom, zapalając znicze i składając kwiaty w miejscach pamięci:
- pod tablicą pamiątkową na budynku ratusza,
- przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Wolności,
- na grobie Powstańców na cmentarzu parafialnym,
- przy Pomniku Pamięci Narodowej (upamiętniającym walki narodowo-wyzwoleńcze XX wieku),
- na grobie Stanisława Grupińskiego – Honorowego Obywatela Miasta Czarnków i Głównego Organizatora Wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Czarnkowskiej.

W tych symbolicznych gestach wyrażona jest wdzięczność za nieoceniony trud i poświęcenie tych, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Pamiętajmy o ich bohaterstwie, bo to dzięki nim możemy dziś żyć w wolnym kraju.

Cześć i chwała Bohaterom!

fot. i opracowanie:
Grzegorz Wójcik
Idź do oryginalnego materiału