Czerwone i zielone rzeki w Krakowie. Zwołano sztab kryzysowy

7 godzin temu

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał sztab kryzysowy w związku z serią niepokojących incydentów zanieczyszczenia rzek i cieków w regionie. W Krakowie odnotowano zielone zanieczyszczenie kanału wylotowego z Uzdrowiska Swoszowice, czerwoną substancję w potoku Rzewnym oraz żółto-niebieskie zabarwienie Rudawy.

– Dziękuję wszystkim służbom za szybką reakcję na zgłoszone zanieczyszczenia. W ciągu dwóch dni mamy kolejne takie incydenty: w rejonie kanału wylotowego z Uzdrowiska Swoszowice, potoku Rzewnego w okolicy ul. Borkowskiej i Rudawy na wysokości przepustu pod ulicą Mydlnicką w Krakowie. Ta sprawa wymaga zatem szerszego monitoringu i pogłębionej analizy. o ile są to działania celowe i nieprzypadkowe, sprawcy muszą zostać niezwłocznie ustaleni. Bardzo proszę o ścisłą współpracę i wymianę informacji – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W środę 22 stycznia niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o zanieczyszczeniu wód zieloną substancją w rejonie kanału wylotowego z Uzdrowiska Swoszowice, pracownicy Wód Polskich pojawili się na miejscu zdarzenia. Wspólnie z przedstawicielami miasta Krakowa, służbami ratowniczymi, Strażą Pożarną (w tym jednostką Ratownictwa Chemicznego nr 6), Policją, Wodociągami Miasta Krakowa, WIOŚ w Krakowie, Strażą Miejską (Patrol Ekologiczny) oraz przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego i Uzdrowiska Swoszowice, przeprowadzili szczegółową inspekcję.

Stwierdzono obecność zielonej cieczy wydobywającej się z kanalizacji. Przeprowadzone zostały pomiary jakości wód. W wyniku dalszych działań służb ustalono, iż zielona substancja to nietoksyczny barwnik uranina, używany do testowania szczelności sieci kanalizacyjnych. Funkcjonariusze obecni na miejscu po dokonaniu oględzin wylotu stwierdzili, iż sproszkowana substancja została wrzucona do wylotu kanalizacji oraz do kanału odpływowego z ujęcia wód leczniczych Uzdrowiska Swoszowice.

Również w środę 22 stycznia w godzinach popołudniowych wpłynęło kolejne zawiadomienie o zanieczyszczeniu wody, tym razem czerwoną substancją, potoku Rzewny w okolicy ul. Borkowskiej w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie udali się pracownicy Wód Polskich oraz innych służb.

Działania kontrolne prowadzone były do późnych godzin nocnych. Zidentyfikowano wylot kanalizacji opadowej do potoku jako potencjalne źródło zanieczyszczeń. Przeprowadzono inspekcję kolejnych studzienek kanalizacyjnych na odcinku od ul. Borkowskiej do ul. Zawiłej, które zawierały wodę zanieczyszczoną czerwoną substancją. Straż Pożarna pobrała próbki zanieczyszczonej wody ze studzienek. W wyniku badań nie zidentyfikowano substancji toksycznych.

– Pobrane próbki wody z potoku jak również ze studzienek przekazano do dalszej analizy w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ celem identyfikacji substancji obecnych w ściekach i w wodzie. Analiza pozwoli na dokonanie oceny charakteru zanieczyszczenia i ewentualne wskazanie sprawcy. Rozpoczęto jednocześnie kontrolę podmiotu prowadzącego działalność w bezpośrednim sąsiedztwie cieku – mówi p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.

Kolejny incydent został odnotowany w czwartek 23 stycznia 2025 r.. Inspektor WIOŚ w Krakowie przekazał do Urzędu Miasta Krakowa informacje o zanieczyszczeniu cieku Rudawa na wysokości przepustu pod ulicą Mydlnicką w Krakowie. Barwa cieku zmieniła się na żółtą i niebieską. Służby natychmiast przystąpiły do czynności sprawdzających.

– Pobrane próbki wody przez służby zostaną zbadane i po ich analizie zostaną podjęte dalsze działania kontrolne w podmiotach znajdujących się w tej lokalizacji – przekazuje p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.

Również w czwartek 23 stycznia 2025 r. zgłoszono atramentowe zabarwienie potoku Pychowickiego. Podjęte natychmiast rozpoznanie przeprowadzone przez Wody Polskie nie potwierdziło jednak faktu wystąpienia zabarwienia cieku. Nie podejmowano żadnych dalszych czynności w tym zakresie.

– Niepokoi fakt, iż w krótkim czasie doszło do podobnych incydentów w Krakowie. Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej ustalić przyczyny i sprawców tych zdarzeń. Inspektorzy Wód Polskich prowadzą kontrolę gospodarowania wodami w celu ustalenia potencjalnych sprawców zdarzenia. Nasze działania mają na celu ochronę środowiska i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Jednocześnie apelujemy o czujność i zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań mogących prowadzić do zanieczyszczenia naszych wód – podkreśla dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.

– Każdego, kto zauważy jakieś niepokojące sygnały dotyczące zanieczyszczenia rzek i cieków, prosimy o zgłaszanie tego za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Takie informacje dotyczące zagrożenia środowiska są traktowane bardzo poważnie i natychmiast przekazywane do adekwatnych służb – podkreśla wojewoda małopolski.

Idź do oryginalnego materiału