CSRD vs. Greenwashing – jak przygotować raport, który nie będzie tylko marketingiem?

1 tydzień temu

Czym jest greenwashing?

Greenwashing potocznie określany jako „zielone mydlenie oczu” definiuje praktykę stosowaną przez przedsiębiorstwa, której celem jest stworzenie wizerunku przyjaznego dla środowiska. Jednak w rzeczywistości komunikacja marketingowa bazuje na fałszywych deklaracjach, a prawdziwe działania są dalekie od ekologicznych standardów. Zadaniem takiej praktyki jest przekonanie konsumentów i pozyskanie ich zaufania, co przekłada się na zwiększone zyski. Greenwashing to również manipulowanie informacjami w celu zatuszowania negatywnych aspektów działalności, wpływających na środowisko. Tego rodzaju praktyka może przybierać różne formy, np. niejasna terminologia czy fałszywe certyfikaty.

Odnosząc się do raportowania CSRD, unikanie greenwashingu staje się niezwykle istotne dla zachowania wiarygodności oraz rzetelności raportów zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwa zobowiązane są zapewnić, iż ich dane są przejrzyste, dokładne, jak i odzwierciedlają rzeczywiste praktyki, a nie są jedynie marketingowym sloganem.

Dlaczego greenwashing stanowi zagrożenie dla firm?

Fałszywe deklaracje dotyczące działań proekologicznych, które wprowadzają konsumentów w błąd, będą negatywnie oddziaływać na przedsiębiorstwo, ponadto stanowią poważne zagrożenie dla organizacji. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • utracie zaufania przez klientów;
  • negatywny PR firmy;
  • drastyczny spadek sprzedaży;
  • sankcje prawne i finansowe;
  • utrata partnerów biznesowych;
  • odejście świadomych pracowników;
  • osłabienie konkurencyjności na rynku;
  • zmarnowanie zasobów;
  • możliwe wypłaty odszkodowań konsumentom za nieuczciwe praktyki;
  • długoterminowe szkody wizerunkowe.

Greenwashing to przede wszystkim duże ryzyko dla wizerunku firmy, zaufania konsumentów, relacji biznesowych czy zgodności z przepisami.

Jakie wymagania CSRD pomagają w unikaniu greenwashingu?

Zadaniem dyrektywy CSRD jest zwiększenie transparentności i jakości raportowanych działań zróżnicowanego rozwoju w przedsiębiorstwach, jednocześnie pomagając uniknąć greenwashingu. Oto następujące wymagania raportowania CSRD, jakie wspierają ten cel:

1. Obowiązek raportowania szczegółowych danych niefinansowych

CSRD wymaga dostarczenia przez przedsiębiorstwa konkretnych i mierzalnych danych dotyczących swojego wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz kwestie związane z ładem korporacyjnym.

2. Stosowanie jednolitych standardów raportowania

Jednolite standardy zgodne z Europejskimi Standardami Raportowania Zróżnicowanego Rozwoju pomagają uniknąć manipulacji danymi, jak również usprawniają porównywanie firm, co znacząco zapobiega stosowaniu praktyk greenwashingu.

3. Uwzględnienie ryzyka środowiskowego i społecznego

Firmy zobowiązane są do raportowania, w jaki sposób identyfikują, zarządzają i redukują ryzyka związane z ich wpływem na środowisko i społeczeństwo.

4. Wymóg raportowania zgodności z celami UE

Przedsiębiorstwa muszą wykazać w raporcie, w jakim stopniu ich działalność wpiera cele zróżnicowanego rozwoju UE, np. osiągnięcie neutralności klimatycznej.

5. Transparentność w łańcuchu dostaw

CSRD wymaga, aby raport zawierał informacje dotyczące całego łańcucha dostaw, stąd też przedsiębiorstwa muszą ujawnić dane dotyczące zarówno swojej działalności, jak i o dostawcach czy partnerach.

6. Ujawnienie działań oraz celów środowiskowych

Przedsiębiorstwa zobowiązane są do precyzyjnego określenia swojej polityki zróżnicowanego rozwoju, jak również kroków podjętych w celu ich realizacji.

7. Obowiązek raportowania emisji gazów cieplarnianych

Wymagane jest raportowanie dotyczące bezpośredniej emisji z działalności firmy, emisji pośrednich związanych z energią oraz emisji w całym łańcuchu dostaw.

CSRD wymusza konkretność i rzetelność w raportowaniu działań zróżnicowanego rozwoju, zwiększa przejrzystość oraz eliminuje możliwe manipulacje informacjami. Takie podejście pozwala uniknąć stosowania greenwashingu. Z kolei konsumenci mogą podejmować świadome decyzje w oparciu o wiarygodne dane.

Jak przygotować raport, który będzie rzetelny i zgodny z CSRD?

Chcąc przygotować prawidłowy raport zgodny z CSRD, najważniejsze jest zrozumienie jej wymagań. W tym celu należy zapoznać się z treścią dyrektywy oraz Europejskimi Standardami Raportowania Zróżnicowanego Rozwoju. Zapisy te precyzyjnie określają, jakie dane należy ujawnić. Następną kwestią jest zidentyfikowanie kluczowych obszarów raportowania, czyli obejmujących aspekty środowiskowe, społeczne oraz zarządzania.

Kolejny etap to skompletowanie zespołu, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie raportu. Ważne, aby byli to przedstawiciele różnych działów. Istotne jest także zapewnienie im odpowiednich szkoleń. Następnie należy zebrać najważniejsze dane jakościowe i ilościowe, odnoszące się do działań zróżnicowanego rozwoju. Stanowią one podstawę do sporządzenia rzetelnego raportu zgodnego z CSRD.

Przygotowując raport, należy unikać ogólników, natomiast warto skupić się na konkretnych danych i wynikach, które mogą zostać zweryfikowane. Prezentowane informacje powinny być jasne i przejrzyste. Wskazane jest zatem wykorzystanie tabelek, wykresów i grafik, które podniosą efektywność raportu, jak również ułatwią jego zrozumienie.

Omawiane raportowanie CSRD wymaga rzetelności, dokładności i transparentności. Prawdziwe dane, konkretne cele i działania oraz zaangażowanie zespołu pracowników będą najważniejsze dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Warto jednak pamiętać, iż opracowanie raportu wiąże się z odpowiedzialnością, stąd też w przypadku wątpliwości wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalistów, np. firmy Bureau Veritas, którzy służą swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.

Idź do oryginalnego materiału