Ponad 900 formularzy i 37 samorządów
Mieszkańcy aktywnie włączyli się w tworzenie Strategii. Przesłali ponad 900 formularzy konsultacyjnych. Dodatkowo, aż 37 samorządów zgłosiło swoje uwagi. Konsultacje społeczne zakończyły się 16 czerwca, a proces opiniowania 30 maja. Wszystkie głosy są analizowane, a dokument ma zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów jeszcze w 2025 roku.
Czym jest Strategia CPK?
To plan działań, który obejmuje 1080 km² terenu zamieszkałego przez ponad 400 tysięcy osób. Zakłada zrównoważony rozwój 18 gmin z 5 powiatów: grodziskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, żyrardowskiego i sochaczewskiego. Strategia uwzględnia zmiany społeczne, gospodarcze i przestrzenne, które mają nastąpić w związku z realizacją inwestycji CPK.
Co zawiera dokument?
Wśród kluczowych założeń Strategii znalazły się m.in.:
– rozwój edukacji,
– poprawa infrastruktury transportowej,
– inwestycje w bezpieczeństwo i ochronę zdrowia,
– wsparcie dla przedsiębiorców,
– ochrona środowiska i dziedzictwa kulturowego.
Planowane działania mają też poprawić jakość życia mieszkańców oraz stworzyć nowe możliwości rozwoju regionu.
Najbliższe lata będą kluczowe
Jak zaznacza Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, strategia to nie tylko plany, ale konkretne działania, które będą wdrażane po przyjęciu dokumentu. Z kolei Rafał Garpiel z CPK podkreśla, iż realizacja strategii będzie oparta o trzy etapy: rozpoczęcie budowy lotniska, uruchamianie infrastruktury oraz rozwój w pierwszej dekadzie po starcie inwestycji.
CPK zmienia Mazowsze
Strategia to dokument nie tylko techniczny, ale też społeczny. Ma pomóc w zapewnieniu, by rozwój CPK był korzystny zarówno dla kraju, jak i lokalnych mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, iż najbliższe lata będą dla 18 gmin otoczenia CPK czasem dużych zmian – ale również dużych szans.