
1. Brzoska: ponad 61 proc. projektów zespołu deregulacyjnego jest przyjętych do realizacji
Na stronie internetowej opublikowano 259 projektów zespołu deregulacyjnego; 197 zostało rozpatrzonych, a ponad 61 proc. przyjęto do realizacji – poinformował w czwartek szef InPostu Rafał Brzoska. Zaproponował, by każdy nowy przepis wiązał się z wykreśleniem dwóch starych, zbędnych regulacji.
Jesteśmy adekwatnie na finiszu – można powiedzieć – tego gigantycznego sprintu
– powiedział Brzoska. Poinformował, iż jego inicjatywa „SprawdzaMY” otrzymała blisko 15 tys. zgłoszeń i komentarzy na stronie internetowej. Na stronie tej – jak dodał – opublikowano 259 projektów, a 197 zostało już rozpatrzonych.
Przyjętych do realizacji jest ponad 61 proc.
– podkreślił przedsiębiorca.
Zaproponował, żeby klasa polityczna zastanowiła się nad „bardzo trudnym projektem, czyli „one in two out”. Jak mówił, chodzi o to, aby każda regulacja, którą rząd będzie wdrażał, będzie niosła obowiązek wskazania dwóch przepisów, które będą wykreślane.
To byłby najlepszy dowód na to, iż (…) wszyscy chcemy obniżać, a nie powielać ilość stron maszynopisu każdej ustawy
– zaznaczył Brzoska.
Oprócz premiera w spotkaniu uczestniczy m.in. minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz szef resortu sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar.
2. Kiedy zakończy się proces deregulacji?
Proces deregulacji nie zakończy się w czerwcu; zdajemy sobie sprawę, ile jeszcze jest miejsc, gdzie obowiązują przepisy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą – poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Adam Malinowski z inicjatywy SprawdzaMY przekazał, iż wpłynęło 14,5 tys. pomysłów regulacyjnych.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w czwartek trwa spotkanie premiera Donalda Tuska oraz kierującego zespołem ds. deregulacji prezesa InPostu Rafał Brzoski z przedstawicielami strony społecznej. Tusk poinformował, iż projekty ustaw deregulacyjnych będą procedowane na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich. Zaznaczył jednak, iż proces deregulacji nie zakończy się w czerwcu.
Zdajemy sobie sprawę, ile jeszcze jest miejsc, gdzie obowiązują przepisy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą. Każdy resort każdego dnia będzie w sposób bardzo zdeterminowany kontynuował pracę, jaką wspólnie zaczęliśmy
– zapowiedział szef rządu.
Podczas spotkania Adam Malinowski z inicjatywy SprawdzaMY poinformował, iż w ramach inicjatywy zgłoszonych zostało 14,5 tys. pomysłów regulacyjnych. Przekazał, iż 440 tys. obywateli oddało głosy na te propozycje w ramach konsultacji; przy inicjatywie pracuje 600 ekspertów merytorycznych, a wypracowanie jednej inicjatywy zajmuje średnio 18 godzin.
Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek powiedział, iż ze 197 propozycji, które zostały przeanalizowane, do realizacji zostało przyjętych 61 proc.
Jestem przekonany, iż uda się utrzymać ten poziom w całej grupie postulatów, które będą do nas napływać. To wynik znacznie lepszy od pierwotnie przyjętego założeń. Obie strony są usatysfakcjonowane rezultatami
– podkreślił.
Praca zespołu inicjatywy SprawdzaMY kończy się pewnym etapem, którym jest przekazanie tych propozycji regulacyjnych do nas. Wtedy zaczyna się praca po stronie rządowej – ona polega na tym, iż w pierwszym etapie weryfikacja tej propozycji następuje w zespole koordynującym. Potem zawsze każda propozycja regulacyjna jest adresowana do adekwatnego ministra, żeby się nad nią pochylił z punktu widzenia swojej odpowiedzialności. I w zależności od tego, jaką odpowiedź od ministerstwa otrzymujemy, albo jesteśmy w zgodzie, iż chcemy to podjąć, albo ministerstwo zgłasza jakieś zastrzeżenia lub stanowisko negatywne
– wyjaśnił Berek.