Co z immunitetami Wosia i Romanowskiego? Jest stanowisko Sejmu

2 godzin temu
Zdjęcie: Posłowie Marcin Romanowski i Michał Woś Źródło: PAP / Waldemar Deska


Uchwały dotyczące uchylenia immunitetów posłów Michała Wosia i Marcina Romanowskiego pozostają w mocy – poinformowała Kancelaria Sejmu.



Informację w sprawie immunitetów posłów Suwerennej Polski przekazano w opublikowanym na stronie Sejmu komunikacie.

Sejm o immunitetach Wosia i Romanowskiego

"W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy Marszałek Sejmu Szymon Hołownia informuje, iż pozostają w mocy następujące uchwały Sejmu dotyczące posłów Marcina Romanowskiego i Michała Wosia" – przekazano, wskazując na następujące uchwały:




z dnia 28 czerwca 2024 roku w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Piotra Wosia


z dnia 12 lipca 2024 roku w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego


z dnia 12 lipca 2024 roku w sprawie wyrażenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego




W komunikacie poinformowano, iż marszałek Sejmu Szymon Hołownia dysponuje w tej sprawie dwoma opiniami prawnymi. Pierwszą – sporządzoną przez prof. dr. hab. Andrzeja Sakowicza, eksperta Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu oraz drugą – dr. hab. Krzysztofa Grajewskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.


"W sytuacji, gdy Sejm podjął uchwałę wyrażającą zgodę na zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie posła, a następnie sąd uznał zatrzymanie za bezzasadne lub nielegalne, albo nie zastosował tymczasowego aresztowania, ponowne zatrzymanie tego samego posła lub ponowne złożenie wniosku przez prokuraturę o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania w tej samej sprawie nie wymaga nowej uchwały Sejmu" – czytamy.

Romanowski: Przysługuje mi immunitet krajowy

Innego zdania niż Szymon Hołownia jest m.in. Marcin Romanowski. – Konsekwencją orzeczenia Sądu Najwyższego jest fakt, iż prokurator Dariusz Korneluk, który składał wniosek do Sejmu RP o uchylenie mi immunitetu, nie jest Prokuratorem Krajowym. W związku z tym przysługuje mi immunitet krajowy, bo nie został on skutecznie uchylony. Taka jest sytuacja prawna – tłumaczył w polityk Suwerennej Polski.


Czytaj też:To dlatego nie stawił się w prokuraturze. Romanowski wyjechał z krajuCzytaj też:"Kompletna kompromitacja". Romanowski: Ci ludzie poniosą za to odpowiedzialnośćCzytaj też:Wspólny ruch PiS i Konfederacji. "W obliczu zła, agresji i bezprawia"
Idź do oryginalnego materiału