Brak prądu i rosnące ceny energii w Holandii – Zielony Ład pod presją rzeczywistości
Czy w XXI wieku prąd może stać się dobrem reglamentowanym? Holandia właśnie odpowiada: tak. W kraju słynącym z nowoczesności i gospodarczej stabilności zaczęto racjonować energię elektryczną, ponieważ sieć przesyłowa i dystrybucyjna nie wytrzymuje tempa narzuconej transformacji energetycznej. To pierwszy tak poważny sygnał alarmowy dla całej Europy: zielona rewolucja zderza się z fizyką, matematyką i ekonomią.
Energia na kartki – powrót do przeszłości?
Władze Holandii ogłosiły reglamentację energii dla przemysłu i kampanie społeczne mające na celu ograniczenie zużycia prądu w gospodarstwach domowych. Przypomina to realia z PRL-u: korzystaj z żelazka tylko w wyznaczonych godzinach, nie podgrzewaj wody, gaś światło. Dla wielu to powrót do „20 stopnia zasilania” z lat 80. – tyle iż dziś dzieje się to w jednym z najbogatszych państw Europy Zachodniej.
Zielony Ład kontra rzeczywistość
Holandia, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, konsekwentnie wdraża założenia Zielonego Ładu – masowa elektryfikacja, odejście od paliw kopalnych, rozwój niestabilnych źródeł energii odnawialnej (OZE). Problem w tym, iż infrastruktura energetyczna nie nadąża za zmianami. Potrzebne inwestycje liczone są w dziesiątkach miliardów euro – Holandia do 2040 roku musi wydać ponad 200 miliardów euro tylko na modernizację sieci. choćby ten bogaty kraj nie jest w stanie pokryć takich kosztów bez wpływu na kieszenie obywateli.
Cena energii szybująca w górę
Skutek? Cena energii rośnie drastycznie. Holendrzy już dziś płacą średnio o 30 euro/MWh więcej niż Francuzi korzystający z energii atomowej. I nie widać końca podwyżek. Prąd staje się luksusem – nie tylko dla przeciętnych rodzin, ale również dla firm.
Branża energii pod presją – inwestorzy uciekają
Brak prądu i brak nowych przyłączy zniechęcają inwestorów. Duże firmy energetyczne oraz przemysł energochłonny wycofują się z Holandii. Istniejące zakłady są zmuszone ograniczać produkcję lub zamykać działalność z powodu braku dostępu do energii. Zatrudnienie spada, rosną koszty produkcji, eksport się kurczy. Branża energii znajduje się na krawędzi – a miała być przecież siłą napędową ekologicznej rewolucji.
Reglamentacja energii – co dalej z Europą?
Holandia to tylko początek. jeżeli inne kraje UE nie zareagują na czas, podobne scenariusze mogą rozegrać się w Niemczech, Belgii, czy choćby w Polsce. Brak prądu przestaje być abstrakcją, a zaczyna być codziennością. Prognozy wskazują, iż bez znaczących inwestycji w stabilne źródła energii i sieci przesyłowe, Europa pogrąży się w spirali wysokich cen energii i niskiej konkurencyjności gospodarczej.
Nie da się przegłosować praw fizyki
Zielona ideologia rozbija się o twarde fakty: sieci energetyczne mają ograniczoną przepustowość, prąd nie jest magazynowany w nieskończoność, a odnawialne źródła energii – wiatrowe i słoneczne – są niestabilne i nieprzewidywalne. Ekonomia i fizyka nie poddają się politycznej narracji. Nie da się „przegłosować” praw matematyki czy logiki inwestycyjnej. Trzeba liczyć się z konsekwencjami.
Europejska reglamentacja energii – przyszłość czy przestroga?
Wielu ekspertów już od lat ostrzegało: jeżeli nie zrównoważymy rozwoju OZE z rozbudową sieci i nie postawimy na stabilne źródła energii (jak atom), dojdzie do przeciążeń, awarii i reglamentacji energii. Holandia pokazała, iż ten scenariusz nie jest teorią. To rzeczywistość, która może stać się normą, jeżeli decydenci nie zaczną działać w oparciu o realne dane, a nie ideologiczne hasła.
Podsumowanie: Europejska transformacja energetyczna wymaga rozsądku, technologii i ogromnych inwestycji. Zielony Ład musi zostać zrównoważony przez fakty, a nie emocje. Inaczej energia stanie się dobrem reglamentowanym, a jej cena zrujnuje zarówno gospodarstwa domowe, jak i przemysł. Holandia już to wie. Czy Europa wyciągnie wnioski?
Świeża rybka nad Bałtykiem? Wielkie prawda czy scam na które nabierają się wszyscy turyści!
Dlaczego rosyjskie i niemieckie lobby chcą zablokować budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu?