Podczas ostatniej konferencji prasowej z udziałem posła do PE Tomasza Buczka, pisaliśmy o niej tutaj gółos zabrał Marcin Kowalski, działacz Ruchu Narodowego i inicjator petycji „Stop masowej imigracji na Podkarpaciu”.
W poniedziałek na komisji skarg i petycji sejmiku wojewódzkiego rozpoczęto procedowanie petycji „Stop Masowej Imigracjo, STOP centrom integracji cudzoziemców na Podkarpaciu”. Podczas obrad komisji obecny był przedstawiciel komitetu petycyjnego, Marcin Kowalski.
Przypomnijmy, petycja została podpisana przez przeszło 3 tysiące osób i złożona do Sejmiku Wojewódzkiego 23 kwietnia. Autorzy domagają się od Sejmiku, przyjęcia uchwały zobowiązującej zarząd województwa do podejmowania wszelkich działań blokujących napływ masowej imigracji na Podkarpacie, przede wszystkim poprzez brak partycypacji przez władze samorządowe w tworzeniu ośrodków relokacyjnych.
Podczas posiedzenia poniedziałkowej komisji, której przewodniczy radny Bogdan Romaniuk, przedstawiony został projekt odpowiedzi na petycje, w której zarząd województwa ją odrzuca, jako wykraczające poza jego kompetencje.
Po intensywnej dyskusji, w której przedstawiciel komitetu przekonywał, iż sejmik województwa ma prawo zabierać stanowiska w sprawach istotnych dla mieszkańców, a co więcej regularnie to robi, na co Bogdan Romaniuk stwierdził, iż w takim układzie zarząd województwa źle zrozumiał intencje składających petycje a samo stanowisko mogłoby być dobrym pomyłem.
Następnie przystąpiono go głosowania w którym trójka radnym poparła stanowisko zarządu oddalające petycje, ( radni PiS: Bogdan Romaniuk, Sabina Południak i Adam Śnieżek), przeciw zagłosował Stefan Bieszczad (PiS), Krzysztof Kłak (PO) i Wiktor Koba (Trzecia Droga), natomiast Monika Brewczak z PiS wstrzymała się od głosu. W sytuacji remisu, decydujący głos należy do przewodniczącego komisji, któryprojekt odpowiedzi zarządu poparł, a teraz trafi ono pod obrady na najbliższej sesji plenarnej sejmiku.
Jak informuje Marcin Kowalski „ pod koniec komisji zostałem zapewniony, iż nasze intencje zostały nieopatrznie zrozumiane, a zarząd województwa w pełni utożsamia się z naszym zdaniem w związku z czym przygotowany zostanie projekt antyimigracyjnego stanowiska na najbliższą sesję. Trzymamy rękę na pulsie i aby wzmocnić te „dobre chęci” ze strony władz województwa, sami przygotujemy i złożymy projekt takiego stanowiska, a także odwiedzimy najbliższą sesję, aby wzmocnić chęć radnych do poparcia tego stanowiska. Jesteśmy dobrej myśli, zwłaszcza biorąc pod uwagę głosowanie na komisji, gdzie głosy rozłożyły się po równo, jesteśmy pewni, iż odpowiednią presją podczas sesji przeforsujemy jasną deklaracją naszego sejmiku wojewódzkiego”