CitizenGO: Nie pozwólmy na ograniczenie prawa weta w UE. PODPISZ PETYCJĘ!

solidarni2010.pl 8 miesięcy temu
Aktualności
CitizenGO: Nie pozwólmy na ograniczenie prawa weta w UE. PODPISZ PETYCJĘ!
data:08 stycznia 2024 Redaktor: Anna

Chcemy podzielić się z Państwem przemyśleniami na temat propozycji centralizacji w Unii Europejskiej.
Kluczowym zagadnieniem, które budzi największe obawy, jest kwestia suwerenności narodowej.
Proponowane zmiany, takie jak zniesienie prawa weta w Radzie Unii Europejskiej, mogą znacząco ograniczyć wpływ Polski na decyzje podejmowane na szczeblu europejskim. Decyzje byłyby podejmowane bez uwzględniania naszych narodowych priorytetów.

Zastąpienie jednomyślnego głosowania systemem większości kwalifikowanej może prowadzić do sytuacji, w której głosy mniejszych lub bardziej konserwatywnych państw, takich jak Polska, będą miały mniejsze znaczenie. To z kolei stwarza ryzyko, iż będziemy zmuszeni akceptować decyzje, które są niezgodne z naszymi wartościami i interesami. Warto również zwrócić uwagę na potencjalne ryzyko nadużywania sankcji. Bez możliwości korzystania z prawa weta, Polska oraz inne państwa członkowskie mogą być narażone na ryzyko przyjęcia decyzji, które mogą okazać się dla nas niekorzystne, bez realnej możliwości skutecznego sprzeciwu.
Jeśli stanie się to, o czym mówi się w Brukseli, UE już nigdy nie będzie taka, jaką ją znamy. Pewnego dnia możemy znaleźć się w Unii Europejskiej, gdzie nasze głosy nie będą miały żadnego wpływu.
Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale to obecna rzeczywistość: stoimy przed próbą radykalnej centralizacji UE, która oznaczałaby przekształcenie jej w scentralizowane europejskie superpaństwo z ograniczoną kontrolą ze strony rządów narodowych. Jest to zmiana systemowa, która umożliwi kilku najbardziej zaludnionym państwom członkowskim UE dominację, pozwalając im rządzić i marginalizować głosy mniejszych oraz średnich krajów.
To nie jest tylko teoretyczne zagrożenie. Jak być może już Państwo słyszeli, Parlament Europejski przyjął tę kontrowersyjną propozycję 22 listopada zaledwie niewielką większością głosów. Z obecnych 609 posłów, 291 było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.
Podpiszcie Państwo naszą petycję, w której wzywamy przedstawicieli naszego rządu do odrzucenia tych zmian.
Choć proces zmian traktatów UE będzie przebiegał wolniej niż początkowo zakładano, już teraz najważniejsze jest wywieranie nacisku w tej kwestii. Propozycje zmian traktatów mają zostać przedstawione Radzie ds. Środowiska, której posiedzenie zaplanowano na 18 grudnia, a wiosną mają być dalej procedowane przez Radę Europejską.
Wezwijmy wspólnie polski rząd do odrzucenia radykalnej centralizacji UE!
Sylwia Mleczko z całym zespołem CitizenGO
Petycja na stronie: citizengo.org/pl
Idź do oryginalnego materiału