Ciosy mamuta włochatego – dar dla muzeum [ZDJĘCIA]

1 tydzień temu

Fragmenty ciosów mamuta włochatego przekazała lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) dla Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Dar sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat

Do Muzeum Geologicznego w Warszawie trafiło 9 fragmentów ciosów mamuta włochatego Mammuthus primigenius. Są one różnej wielkości: najdłuższy ma 26,5 cm.

Jak wynika z opinii ekspertów ciosy są w bardzo dobrym stanie zachowania. Mogą pochodzić z Jakucji. Liczą najprawdopodobniej kilkadziesiąt tysięcy lat. Wszystkie noszą ślady obróbki mechanicznej, która miała na celu zeszlifowanie złuszczających się fragmentów i wypolerowanie powierzchni. Płytki wykonane z ciosów są najprawdopodobniej półproduktem do wytwarzania pamiątek, ozdób i wytworów rzemieślniczych, takich jak np. pióra wieczne, szachy itp.

Czytaj: O włos od tragedii. Wjechał BMW pod pociąg! [ZDJĘCIA]

To pierwszy taki dar od lubelskiej KAS dla Muzeum Geologicznego w Warszawie.

Co ciekawe, jedną z najciekawszych atrakcji Muzeum Geologicznego w Warszawie jest zrekonstruowany szkielet mamuta – imponujący okaz, którego około 90-95% stanowią autentyczne kości mamuta, stoi w holu muzeum. Mamut znajduje się też w logo tej instytucji.

Zobacz: Groźne zderzenia z łosiami. Uważajmy na dzikie zwierzęta [ZDJĘCIA]

Okazy wjechały do Polski nielegalnie

Ciosy wjechały do Polski nielegalnie. Wykryli je w 2023 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu, podczas kontroli autokaru kursowego z Białorusi. Piękne okazy przemycał w swoim bagażu jeden z podróżnych.

Po orzeczeniu przez sąd przepadku towaru na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – przemycane okazy mogły wzbogacić zbiory muzeum.

Zobacz też:

Byk stratował 54-latka. Mężczyzna nie przeżył



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres [email protected]


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD


Idź do oryginalnego materiału