Biogaz w ciepłownictwo to już nie ambitne koncepcje, ale konkretne projekty. Jak ten zakończony w styczniu br. w Leżajsku, będący efektem współpracy EnerbioEco, właściciela biogazowni rolniczej i spółki Veolia Wschód.
Projekt w Leżajsku to kolejna realizacja Veolia term wpisująca się w strategię dekarbonizacji spółki, zakładająca m.in. ograniczenie lub wymianę kotłów węglowych w swoich zakładach ciepłowniczych. Tych Grupa posiada blisko 60 i są zlokalizowane w małych i średnich miastach.
Kluczowym etapem inwestycji była budowa ciepłociągu łączącego instalację biogazową z ciepłownią Veolii. Biogazownia o mocy 0,9 MW dostarczy zieloną energię odpowiadającą ok. 25-30% zapotrzebowania systemu miejskiego na ciepło. Umowę współpracy podpisano na 10 lat.
– Wspólny projekt przynosi korzyści zarówno partnerom, jak i lokalnej społeczności. Synergia pozwoli nam realizować kolejne cele klimatyczne, a mieszkańcy miasta będą oddychać czystszym powietrzem. Poprzez zagospodarowanie ciepła odpadowego z biogazowni będziemy mogli o 600 ton rocznie ograniczyć zużycie węgla w ciepłowni – komentowała Edyta Żabczyńska, dyrektor ds. rozwoju, członek zarządu Veolii term.
Ciepło odpadowe – nowa era
O nowej erze dla zrównoważonego ciepłownictwa mówił także Edyta Kubczyk-Wnuk, dyrektor zarządzający EnerbioEco: – Ciepło z biogazowni stanowi ogromny, rzadko wykorzystywany potencjał w sektorze ciepłownictwa. Jego zastosowanie w systemach komunalnych to nie tylko oszczędności i stabilność cen energii, ale przede wszystkim wsparcie dla transformacji energetycznej. Nasza inwestycja pokazuje, iż możliwe jest budowanie synergii między produkcją energii odnawialnej a lokalnymi systemami ciepłowniczymi i iż sąsiedztwo biogazowni niesie realne korzyści dla lokalnej społeczności.
Głównym odbiorcą zielonego ciepła z biogazowni będzie spółdzielnia mieszkaniowa. Nie jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, bo z ciepła produkowanego w biogazowni korzystają już od kilku lat m.in. mieszkańcy Sieńska czy podlaskiego Michałowa. Inwestycja w Leżajsku pokazuje jednak kierunek, który może być inspiracją dla właścicieli małych i średnich zakładów ciepłowniczych – to one mogą być siłą napędową dekarbonizacji sektora, który przez cały czas w Polsce oparty jest głównie na węglu.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Rynek Biogazu i Biometanu:
Tekst: Opracowała Jolanta Kamińska
Zdjęcie: EnerbioEco