Chechły. Wybrano nowy zarząd osiedla

e-ropczyce.pl 3 miesięcy temu

21 września odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Chechły. Uczestniczyli w nim burmistrz Kazimierz Moskal, wiceburmistrz Michał Przystaś, sekretarz Witold Darłak, radni: Teresa Rachwał, Jerzy Schab i Wioletta Czemarnik, dyrektor szkoły Julian Paryś oraz 78 mieszkańców.

Dotychczasowa przewodnicząca osiedla Elżbieta Rachwał przedstawiła inwestycje, zrealizowane w czasie ostatniej kadencji, przypominając, iż osiedla nie mają swojego funduszu, więc rola zarządu ogranicza się do przekazywania próśb i wniosków samorządowi gminnemu. W Chechłach zrealizowano:

– remonty dróg, polegające na położeniu nawierzchni bitumicznej

– oświetlenie uliczne

– remont mostu

– trwa uzyskiwanie pozwoleń na budowę drogi od ul. 3 Maja

Przewodnicząca podziękowała za dotychczasową współpracę władzom gminnym, dyrektorowi szkoły i nauczycielom, druhom OSP, członkom KGW. Podkreśliła, iż zawsze starała się o pomoc dla starszych i potrzebujących.

Przed rozpoczęciem spotkania głos zabrał nowy mieszkaniec osiedla, zbulwersowany słabą frekwencją: „Nie wyobrażam sobie, by wybierać władze osiedla przy tak małej liczbie głosujących”. Przewodniczący zebrania, sekretarz gminy Witold Darłak wyjaśnił, iż informacje o zebraniu były publikowane już od miesiąca, plakaty rozwieszone, także proboszcz tutejszej parafii informował o tym. Mieszkańcy przyszli i tak w liczniejszej grupie, niż na poprzednich wyborach – wtedy było obecnych 60 osób. Zgodnie ze statutem osiedla zebranie rozpoczęło się w drugim terminie, czyli 15 minut później.

Mieszkańcy zgłosili kandydatów na przewodniczących:

  1. Edyta Alberska
  2. Elżbieta Rachwał.

Kandydaci przedstawili swoje programy.

Edyta Alberska będzie się starać o poszerzenie ulicy Zielonej, budowę przy niej chodników i oświetlenia.

Elżbieta Rachwał powiedziała: „Jeśli jesteście zadowoleni z moich dotychczasowych działań, to proszę o głos”.

W wyniku przeprowadzonego głosowania Elżbieta Rachwał uzyskała 31 głosów, a Edyta Alberska 46 i to ona została nową przewodniczącą osiedla.

Wybrano również radę osiedlową. Weszli do niej:

  1. Martyna Gargaś
  2. Andrzej Mosior
  3. Teresa Rachwał
  4. Wioletta Rudka
  5. Dominik Rusin
  6. Sebastian Świętoń
  7. Tomasz Zymróz

Burmistrz Kazimierz Moskal podziękował za dotychczasową pracę odchodzącemu zarządowi i pogratulował nowo wybranemu. Przytoczył dane statystyczne dotyczące osiedla. Jest tu zameldowanych 1818 osób. Od początku roku nie urodziło się ani jedno dziecko, odnotowano natomiast 9 zgonów. Nowych zameldowań jest 16, wymeldowań 28. Mieszkańcy wpłacają 587 391 zł podatków. Burmistrz mówił również o rozbudowie ul. Zielonej (poszerzenie, chodnik, oświetlenie) oraz o remoncie i rozbudowie ul. Strażackiej (poszerzenie, chodnik, rowy). Dużym problemem jest chodnik wzdłuż ul. 3 Maja, który wymaga remontu. Być może stanie się to w tym roku. Pieniądze wyłożą: samorząd wojewódzki (100 tys.) i gmina (100 tys.). Stwierdził również, iż droga 986 wymaga całkowitej modernizacji i w tej sprawie prowadzi rozmowy z UW i Starostwem.

Mieszkańcy zgłosili wnioski i prośby, w większości dotyczące dróg, chodników i rowów, m. in.:

– udrożnienie przepustu pod ul. 3 Maja do Strażackiej

-udrożnienie rowów na Gajówce

– zebranie poboczy przy ul. 3 Maja

– oberwany brzeg, kruszący się asfalt, urwisko na ul. Strażackiej – przepust na łuku

– droga zarośnięta drzewami i niebezpieczny, nieoświetlony zakręt od mostu

– położenie asfaltu na drodze koło Kółka Rolniczego

– kanalizacja na ul. Zielonej, ścieki wpuszczane są do rowów, „jezioro ze ścieków puszczanych z góry”.

– czyszczenie rowu przy drodze 1510

– zabezpieczenie rury kanalizacyjnej na działce gminnej

– zrobienie barierki na zjeździe koło p. Świdra – niebezpieczny zakręt i głęboki rów.

Idź do oryginalnego materiału