Tegoroczny program obejmuje m.in. potencjał europejskiego prawa odpadowego i jego wdrażanie w krajach członkowskich, dekarbonizację, przyszłe strumienie odpadów, trendy rynkowe, recykling chemiczny, skuteczne strategie komunikacyjne oraz zarządzanie związkami PFAS w sektorze termicznego przekształcania odpadów.
O implementacji europejskiego prawa
Kongres rozpocznie się 4 czerwca uroczystą kolacją powitalną oraz ceremonią wręczenia nagród Ignis Awards, upamiętniających Carstena Spohna i wyróżniających młodych naukowców oraz profesjonalistów z branży gospodarki odpadami. Wydarzenie odbędzie się w historycznym Dworze Artusa.
Pierwszy dzień Kongresu, 5 czerwca, wypełnią prezentacje i debaty poświęcone wdrażaniu polityk oraz strategii zrównoważonego rozwoju. Na początek uczestnicy przyjrzą się, jak europejskie prawo dotyczące odpadów jest implementowane w Hiszpanii i w Polsce. Następnie odbędzie się rozmowa z przedstawicielką Komisji Europejskiej, podczas której poruszone zostaną m.in. rola termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii w gospodarce o obiegu zamkniętym. W dalszej części głos zabierze przedstawiciel Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP), który omówi wykorzystanie ciepła odpadowego z przekształcania odpadów nienadających się do recyklingu jako element dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. Ważnym tematem będzie również wychwytywanie, wykorzystanie i składowanie CO₂ (CCUS) w sektorze termicznego przekształcania odpadów. Eksperci zaprezentują technologie wspierające dekarbonizację oraz przedstawią analizę konkurencji między spalaniem odpadów z odzyskiem energii, składowaniem a recyklingiem chemicznym. Ostatnia sesja poświęcona będzie skutecznej komunikacji — od relacji ze społecznościami lokalnymi po strategie dla nowych instalacji.
Obecność PFAS w strumieniach odpadów
Główne obrady odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) — symbolu wolności i dialogu, doskonale oddającym europejskie wartości CEWEP.
Wieczorem uczestnicy spotkają się na kolacji kongresowej i ceremonii wręczenia nagród CEWEP za najlepsze projekty w dziedzinie komunikacji, integracji oraz innowacji technologicznych.
6 czerwca Kongres skupi się na jednym z kluczowych wyzwań dla branży — obecności PFAS w strumieniach odpadów. Podczas seminarium technicznego eksperci omówią los PFAS w procesach przetwarzania, metody pomiaru i aspekty regulacyjne.
Na zakończenie uczestnicy odwiedzą Port Czystej Energii w Gdańsku — nowoczesną instalację ITPOK, będącą przykładem wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym.
Więcej informacji: www.cewep.eu