Budżet Województwa Łódzkiego uchwalony. Na co pójdą pieniądze w 2025 roku?

2 tygodni temu

Województwo Łódzkie będzie miało rekordowy budżet. Radni Sejmiku podczas ostatniej tegorocznej przyjęli uchwałę budżetową na 2025 rok.

W 2025 roku dochody Województwa Łódzkiego wyniosą prawie 2 mld 88 mln złotych. Około 66 proc. tej kwoty stanowić będą wpływy z podatków CIT, PIT i subwencji. Tylko na realizację zadań w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027 zostanie przeznaczonych ponad 435 mln złotych.

– Jest to budżet prorozwojowy i bezpieczny, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców województwa łódzkiego. Staraliśmy się, żeby to był budżet zrównoważonego rozwoju, tak aby każdy mieszkaniec, bez względu na to, w której części regionu zamieszkuje, czuł się tak samo istotny z punktu widzenia Urzędu Marszałkowskiego i samorządu województwa łódzkiego – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa.

W 2025 roku szykują się też rekordowe wydatki. Będą kształtować się na poziomie ponad 2 mld 178 mln złotych, czyli o 136 mln złotych więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 813 mln złotych pójdzie na zadania związane z transportem. To na przykład realizacja przewozów przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, pieniądze na organizację lokalnej komunikacji autobusowej czy remonty dróg wojewódzkich.

Aż 163 mln złotych przeznaczonych zostanie na ochronę zdrowia, czyli m.in. inwestycje w placówkach medycznych oraz zakup nowoczesnej aparatury i ambulansów. Pieniądze pozwolą na przykład na modernizację oddziałów szpitala im. Kopernika w Łodzi czy budowę Łódzkiego Centrum Neuropsychiatrii.

– Dzisiaj, w okresie świątecznym wszyscy życzymy sobie zdrowia. Cieszymy się, iż przy wsparciu tych środków będziemy mogli poprawiać infrastrukturę medyczną czy prowadzić działania profilaktyczne, które pozwolą mieszkańcom regionu funkcjonować w zdrowiu. Nie zapominamy przy tym o dobrostanie psychicznym, który jest równie ważny, jak fizyczne samopoczucie – mówił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa.

W przyszłym roku samorząd wojewódzki wyda 152 mln złotych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. To m.in. pieniądze na budowę Centrum Edukacji Muzycznej w dawnym kinie Bałtyk, modernizację Teatru Wielkiego i Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi czy rozbudowę Muzeum Sztuki. W budżecie województwa są też środki na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich zabytków w regionie.

W nowym budżecie województwa nie zabraknie też pieniędzy na wsparcie przedsiębiorczości.

– Nasze ambitne plany odczują na pewno osoby prowadzące firmy, ponieważ dla nich w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy będzie czekało 135 mln złotych, chcemy przeznaczyć też 114 mln złotych na pożyczki i wsparcie działalności gospodarczej. Dodatkowo przeznaczamy około 100 mln złotych na gospodarkę komunalną, ochronę środowiska i rozwój zielonej infrastruktury – będziemy realizować inwestycje, regulować granice parków krajobrazowych i tworzyć plany ochrony naszej bezcennej przyrody – mówiła Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa.

Ponad 131 mln złotych przeznaczonych zostanie na oświatę i wychowanie. 105 mln złotych trafi na zadania związane z pomocą i polityką społeczną.

– Mamy rekordowe nakłady na edukację i politykę społeczną. W nadchodzącym roku będziemy kierować nasze działania zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Nasze Centra Rozwoju Edukacji mają bardzo ciekawą ofertę dla różnych instytucji Województwo Łódzkie wyda o 150 tys. złotych więcej, bo aż 450 tys. na stypendia dla zdolnych uczniów i studentów. Tworzymy też Branżowe Centra Umiejętności – każde z nich to ponad 12 mln złotych, jeżeli chodzi o inwestycje. Dzięki zwiększonym nakładom budżetowym będziemy mieli też szeroką ofertę dla seniorów – mówi Artur Ostrowski, członek zarządu Województwa Łódzkiego.

W budżecie województwa na 2025 rok jest też ponad 61 mln złotych na rolnictwo.

– Drogi dojazdowe do pól, granty sołeckie, koła gospodyń wiejskich, świetlice i remonty – tereny wiejskie regionu czekają duże inwestycje. Mamy w budżecie potężne środki na działania, które, jak wierzymy, zostaną przyjęte z zadowoleniem przez mieszkańców – mówi Artur Bagieński, członek zarządu Województwa Łódzkiego.

Rok 2025 w Łódzkiem będzie też optymistyczny pod względem wysokości deficytu. Wyniesie on zaledwie 4 proc. wydatków i w całości zostanie pokryty z niewykorzystanych środków i nadwyżki z ubiegłych lat. Systematycznie maleje też zadłużenie – na koniec 2025 roku będzie to jedynie 80 mln złotych. Dodatkowo w projekcie budżetu nie ma planów dotyczących zaciągania nowych zobowiązań.

Sejmik Województwa Łódzkiego uchwalił budżet na 2025 rok podczas ostatniej sesji w 20224 roku, czyli 23 grudnia. Za przyjęciem projektu uchwały budżetowej było 17 z 33 radnych.

Idź do oryginalnego materiału