Budżet UE po 2027 roku – szansa dla sektora pomp ciepła?

enerad.pl 5 dni temu

Większe wsparcie dla infrastruktury elektroenergetycznej

W ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility), KE proponuje zwiększenie finansowania dla infrastruktury energetycznej. To ważna decyzja – rozwój sieci elektroenergetycznych to fundament dla dalszej elektryfikacji, a tym samym – dekarbonizacji budynków i przemysłu, także poprzez pompy ciepła.

Fundusz konkurencyjności i cel klimatyczny

Nowy unijny fundusz konkurencyjności ma wspierać technologie czystej energii i projekty dekarbonizacyjne. To kolejna dobra wiadomość dla branży pomp ciepła, która już dziś zapewnia ponad 430 tys. miejsc pracy w Europie i obejmuje ponad 300 zakładów produkcyjnych.

W planie budżetowym znalazł się też cel, by 35% wydatków przeznaczyć na inwestycje związane z klimatem i bioróżnorodnością. Takie podejście zwiększa szanse na kontynuację i rozwój działań wspierających odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną.

Co dalej? Apel o wzmocnienie zapisów

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) podkreśla, iż zaproponowane elementy powinny zostać utrzymane – a najlepiej wzmocnione – w trakcie negocjacji między państwami członkowskimi. EHPA apeluje także o kontynuację programu LIFE, wspierającego projekty na rzecz klimatu i środowiska.

Zobacz również:
  • Podatki na prąd hamują transformację grzewczą. EHPA o relacji cen gazu i prądu
  • Ceny prądu zdominowały sesje EHPA podczas EU Sustainable Energy Week 2025
  • Polska traci miliardy przez smog. EHPA: pompy ciepła mogą to zmienić

Źródło: EHPA

Idź do oryginalnego materiału