Budujemy w Jaśle, stabilizujemy w Svidničke czyli polsko-słowacki projekt partnerski!

1 tydzień temu

W poniedziałek 9 września w Nowym Żmigrodzie odbył się pierwszy przegląd realizacji projektu pn. „Budujemy w Jaśle, stabilizujemy w Svidničke”, w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Celem spotkania było zapoznanie się partnerów projektu z kontrolerami krajowymi, przedstawicielami Regionalnych punktów kontaktowych w Rzeszowie oraz Preszowie, jak również przedstawicielami Wspólnego Sekretariatu.

W trakcie spotkania przedstawiono projekt, jego główne założenia, cele, budżet oraz harmonogram realizacji zadań. Spotkanie było również okazją do omówienia postępów w jego realizacji i zidentyfikowania na tym etapie ryzyk oraz ewentualnych problemów. Zarówno partner wiodący jak i partner słowacki zapewnili, iż wykonywane zadania przebiegają zgodnie z założeniami, co pozwoli na jego zakończenie w terminach wynikających z umowy o dofinansowanie.

Głównym celem projektu jest zwiększenie odporności społeczności polsko-słowackiego pogranicza na zmiany klimatu i zjawiska ekstremalne, m.in. poprzez rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury, budowę infrastruktury zabezpieczającej osuwiska oraz zwiększenie świadomości mieszkańców na zachodzące zmiany klimatyczne. Zostanie on osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak upowszechnianie rozwiązań architektonicznych i projektowych w kierunku tworzenia zielonej i błękitnej infrastruktury, a także infrastruktury stabilizującej stoki, przy wykorzystaniu rodzimych gatunków roślin, realizację przedsięwzięć inwestycyjnych przez samorządy oraz instytucje publiczne, które jako przykład dobrych praktyk, będą wzorem proekologicznych rozwiązań dla innych instytucji i mieszkańców po obydwu stronach granicy oraz wzmacnianie odpowiedzialności lokalnych mieszkańców za łagodzenie skutków klęsk żywiołowych.

Osiągnięcie powyższych celów nastąpi poprzez wykonanie infrastruktury zabezpieczającej osuwisko w miejscowości Svidnička przez partnera słowackiego oraz wykonanie Karpackiego Ogrodu Deszczowego wraz z zielonym parkingiem, stawem hydrofitowym, altaną z zielonym dachem oraz łąkami kwietnymi, na terenie parku przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle (przez partnera polskiego). Działania inwestycyjne będą stanowić integralną część wspólnych działań informacyjno–edukacyjnych, w ramach których m.in. w powiecie jasielskim zostaną przeprowadzone warsztaty, szkolenia oraz seminarium, a partner słowacki zorganizuje konferencję. Powstały w projekcie film i poradnik edukacyjny będzie emitowany oraz dostępny zarówno dla polskiej, jak i słowackiej strony.

Podczas spotkania rozważono także możliwość przystąpienia do kolejnych wspólnych projektów w charakterze partnerów, w mających się niedługo odbyć naborach wniosków, w ramach Programu Interreg PL-SK dla działań związanych z turystyką oraz klimatem.

Pan Piotr Miąso Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie przedstawił stan realizacji ronda w Nowym Żmigrodzie na skrzyżowaniu dróg DW993 i DW992, która również jest finansowana z programu Interreg PL-SK. Jesienią br. planowane jest uruchomienie przetargu na wyłonienie wykonawcy.

Adam Pawluś Starosta Jasielski przedstawił natomiast stan prac nad dokumentacją projektową obwodnicy Nowego Żmigrodu w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 993. W listopadzie planowane jest przekazanie gotowej dokumentacji dla PZDW w Rzeszowie, które zwróci się do Zarządu Województwa Podkarpackiego o zmianę w budżecie Województwa Podkarpackiego na 2025 rok do ewentualnej realizacji tego przedsięwzięcia.

W przeglądzie wzięli udział: Adam Pawluś starosta jasielski, Tadeusz Gorgosz wicestarosta jasielski, Maria Michur-Ziemba zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Regionalnej w Rzeszowie, Marcin Migut kontroler Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Marcel Horvath – dyrektor Správa a Údržba Ciest Prešovského Samosprávneho Kraja, Marek Reiner i Mateusz Pryk przedstawiciele Regionalnego Punktu Kontaktowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Marek Sopko oraz Michal Danko przedstawiciele zespołu projektowego Správa a Údržba Ciest Prešovského Samosprávneho Kraja, Piotr Miąso dyrektor naczelny PZDW, Boris Šnauko Wspólny Sekretariat Kraków, Jana Kicurova Regionalny Punkt Kontaktowy w Preszowie Wyższa Jednostka Terytorialna Prešov, Lucia Macupova Urząd Wojewódzki Rzeszów, Grzegorz Pers przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Grzegorz Bara wójt gminy Nowy Żmigród, Katarzyna Maciejczyk wójt gminy Krempna.

Idź do oryginalnego materiału