Konsultacje ustawy o bonie senioralnym oraz włączenie w w ten proces jak najliczniejszych środowisk zaangażowanych w realizację ustawy oraz tych, których to świadczenie dotyczy to cel dzisiejszej wizyty ministry ds. Polityki Senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz w Opolu.
Polityka senioralna, w której obszarze działa ministra, jest niezbędna do stworzenia społeczeństwa, które jest przyjazne dla osób starszych, zapewniając im odpowiednie warunki do godnego, aktywnego i zdrowego życia. Odpowiednie planowanie i wdrażanie polityk senioralnych jest najważniejsze dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Nowy program wsparcia dla osób starszych – Bon Senioralny ma zapewnić wsparcie seniorom, którzy wymagają opieki, a której nie mogą zapewnić im aktywni zawodowo bliscy. Bon Senioralny, w wysokości 2150 zł, umożliwi finansowanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania seniorów. Chodzi o pomoc w codziennych czynnościach czy wsparcie w przygotowywaniu posiłków.
Wydłużająca się średnia wieku powoduje, iż z roku na rok wzrasta liczba osób w podeszłym wieku. Ta rozrastająca się grupa społeczna boryka się z wieloma problemami, które są całkowicie odmienne od tych które mają osoby młodsze. Bon senioralny ma być pakietem usług o określonej wartości, z których w każdej chwili będzie mogła skorzystać każda uprawniona osoba. W jego ramach będzie można skorzystać z dodatkowego leczenia czy pomocy w codziennym życiu. Pakiet usług ma być bardzo szeroki i odpowiadać potrzebom starszych ludzi.
Jak podkreślała Marzena Okła Drewnowicz Bon Senioralny i program Aktywny Rodzic (Babciowe) doskonale się uzupełniają, wspierając rodziny w opiece nad najbliższymi – zarówno seniorami, jak i dziećmi. Realizacja bonu będzie leżała w gestii gmin, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego dostosowania usług do lokalnych potrzeb.
– Ustawa o bonie senioralnym jest wpisana do Krajowego Planu Odbudowy w ramach realizacji jednego z kamieni milowych – mówiła podczas konferencji prasowej w Opolu Marzena Okła-Drewnowicz. – Termin realizacji to jest rok przyszły- w sensie ustawy. Natomiast pierwszym etapem realizacji tej ustawy w roku przyszłym są szkolenia dla opiekunów. Dopiero w kolejnym roku 2026 fizycznie zostaną przekazane pieniądze na realizację tej ustawy.
Wszystkiego na temat konsultowanej ustawy można się dowiedzieć pod poniższym linkiem:
Fot. melonik