Na terenie Nadleśnictwa Pińczów zostały ustanowione dwie nowe strefy ochrony ostoi bociana czarnego. Tym samym jest już 59 stref ochrony tych rzadkich i chronionych ptaków na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Edyta Nowicka rzeczniczka instytucji informuje, iż Nadleśnictwo Pińczów w lutym 2024 r. zwróciło się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach o ustalenie dwóch stref ochrony ostoi bociana czarnego.
– W przypadku bociana czarnego strefa ochrony ścisłej, to obszar w promieniu do 200 m od gniazda, a częściowej do 500 m, z terminem ochrony okresowej od 15 marca do 31 sierpnia – wyjaśnia.
To oznacza, iż taki teren lasu jest wyłączony z prac gospodarczych, wycinki, czy innych zabiegów leśnych.
Rzeczniczka zwraca uwagę, iż bocian czarny jest mniejszy od białego i żyje z dala od zabudowań ludzkich.
– Bociany czarne zakładają gniazda w lesie, budują je na rozłożystych, starych drzewach. Zdobywają pokarm brodząc w płytkich śródleśnych ciekach wodnych, bagnach, łąkach. Pisklęta i osobniki dorosłe odżywiają się głównie niewielkimi rybami. Uzupełnieniem pokarmu są płazy oraz drobne bezkręgowce – dodaje.
W Nadleśnictwie Pińczów ustanowionych jest już siedem stref ochrony ostoi bociana czarnego. Świadczy to o dogodnym środowisku dla bytowania tego gatunku na tym terenie.
Bociany czarne mają też swoje gniazda w Nadleśnictwie Radoszyce. Jak informuje leśnik Damian Mazur, ptaki wróciły już do jednego z gniazd. W tym roku zjawiły się później, niż w poprzednim.