Blok w miejscu opuszczonego banku? Decyzja należy do radnych

7 miesięcy temu
Zdjęcie: 29.01.2024. Kielce. Budynek po siedzibie banku / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


W porządku obrad lutowej sesji rady miasta znajdzie się projekt uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego w ścisłym centrum Kielc.

Zgodnie z planami dewelopera, firmy AKA GRUPA Pocheć Andrzej przy ul. Silnicznej ma powstać czterokondygnacyjny obiekt z antresolą na ostatnim piętrze.

Przypomnijmy, na działce o powierzchni 1855 mkw. znajduje się w tej chwili trzykondygnacyjny budynek po banku, który przeznaczony jest do wyburzenia. Obiekty położone w najbliższym sąsiedztwie mają wysokość od dwóch do czterech kondygnacji. Nieopodal znajduje się także jedenastopiętrowy hotel DAL oraz siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami oraz radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości przypomina, iż inwestycja była trzykrotnie modyfikowana z względu na uwagi ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków. W jego opinii obecna wersja projektu nie powinna budzić większych zastrzeżeń.

– Zabudowa tego miejsca przyczyni się do odnowienia pierzei ul. Silnicznej. Widzimy jak ta część miasta teraz wygląda. Stoi tam nieużytkowany pustostan. Ta działka wymaga zagospodarowania, a dzięki tej inwestycji będzie to możliwe – ocenia.

Jak informowaliśmy, poprzednie koncepcje inwestycji zostały zanegowane głównie przez konserwatora zabytków. Jako argument przeciw podnoszono przede wszystkim fakt, iż planowany budynek nie wpisuje się w historyczną zabudowę ul. Silnicznej oraz śródmieścia Kielc.

– Myślę, iż ta inwestycja po naniesieniu poprawek i zaleceń konserwatora zabytków nie budzi już takich kontrowersji i prawdopodobnie zostanie przyjęta przez radę. Z tego co wiem radni nie mają w tej sprawie większych uwag. Najważniejsze jest zabudowa pierzei tej ulicy, która pod względem urbanistycznym i planistycznym jest wskazana – dodaje radny.

Budynek ma być przykryty dachami stromymi o kącie nachylenia połaci wynoszącymi 25 i 5 stopni. Nad częścią obiektu zaprojektowano dachy płaskie i pokryte zielenią. Budynek będzie posiadał elewacje tynkowe w kilku kolorach wraz z elementami okładziny elewacyjnej. W nieruchomości ma powstać maksymalnie do 70 lokali. W parterze przewidziano także funkcjonowanie lokalu usługowego o powierzchni od 100 do 150 m/kw.

Dla inwestycji przyjęto też wskaźniki 0,5 miejsca postojowego na lokal. To oznacza, iż w pobliżu projektowanej nieruchomości powstanie jednopoziomowy podziemny parking na 35 miejsc.

Projekt uchwały w sprawie lokalizacji tej inwestycji deweloperskiej zostanie przedstawiony podczas sesji rady miasta, 8 lutego.


Idź do oryginalnego materiału