Blisko 700 drzew dla pięciu miast Lubelszczyzny

1 tydzień temu

Nasadzenia przeprowadzi pięć różnych organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń lokalnych wybranych w konkursie na zasadzenia 550 drzew na 550-lecia istnienia woj. lubelskiego.

– Planowaliśmy zasadzić symboliczne 550 drzew, ale dzięki kreatywności i efektywności organizacji, które przystąpiły do konkursu, będzie tych drzew znaczenie więcej – w sumie 690 – powiedział wicemarszałek woj. lubelskiego Marek Wojciechowski, który we wtorek podpisał umowy z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Gdzie pojawią się nowe nasadzenia?

Drzewa posadzone będą w Lublinie, Lubartowie, Kraśniku, Włodawie i w Świdniku. Będą to lipy, klony, buki, dęby, brzozy, ale też grusze, jabłonie czy wiśnie. Posadzone zostaną w różnych miejscach tych miast, m.in. przy budynkach lokalnych władz, szkołach, wzdłuż głównych ulic czy na terenach reakcyjnych. W sadzenie drzew będą angażowane lokalne społeczności m.in. młodzież i seniorzy. Towarzyszyć temu będą konferencje i warsztaty edukacyjne dotyczące m.in. hortiterapii (terapii i rehabilitacji poprzez kontakt z roślinami), znaczenia drzew i lasów w ekosystemie czy potrzeby segregacji odpadów.

Na ten cel samorząd województwa lubelskiego przeznaczył w sumie 130 tys. zł.



Drzewa do walki z betonozą

– Powszechna betonoza w miastach spowodowała, iż warunki do życia się pogorszyły. Chcemy choć trochę przyczynić się do tego, aby powstały tam przyjazne miejsca dla wypoczynku dla mieszkańców – dodał Wojciechowski.

Nasadzenia będą przeprowadzane od 17 września do 15 listopada.

Sejmik województwa lubelskiego ustanowił rok 2024 „Rokiem Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”.

Województwo lubelskie utworzył w 1474 r. król Kazimierz Jagiellończyk poprzez wyłączenie go z woj. sandomierskiego. Pierwszym wojewodą został dotychczasowy kasztelan lubelski Dobiesław Kmita herbu Szreniawia. Siedzibą wojewody i miejscem odbywania sejmików ziemskich był Lublin. Herb województwa przedstawiał białego jelenia na czerwonym tle. W okresie I Rzeczypospolitej obejmowało ono trzy powiaty, tj. obszar o powierzchni ponad 10 km kwadratowych.

Obecnie województwo lubelskie jest najbardziej wysuniętym regionem na wschód Polski i jednocześnie Unii Europejskiej – od wschodu graniczy z Białorusią i Ukrainą. Zajmuje ponad 25 tys. kilometrów kwadratowych i jest trzecim co do wielkości regionem kraju. Stolicą regionu, a także głównym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym pozostaje Lublin.

Idź do oryginalnego materiału