Blisko 240 milionów złotych na ochronę ludności i obronę cywilną w regionie

6 godzin temu

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel ogłosił dziś podczas konferencji prasowej szczegóły dotyczące podziału i finansowania zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Łączna kwota przyznana przez Ministerstwa województwu kujawsko-pomorskiemu na 2025 rok wynosi 239 084 715 złotych.

To pierwsze tak znaczące środki przekazane w ramach nowego systemu, który zakłada coroczne finansowanie zadań ochronnych na poziomie nie niższym niż 0,3 proc. PKB. Środki te mają wzmocnić system reagowania kryzysowego, zabezpieczenia infrastruktury, edukacji i wyposażenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.

Właśnie ruszamy z procedurą, którą kierujemy do samorządów. Z 16 miliardów złotych, które przeznacza państwo polskie na te zadania każdego roku, około 5 miliardów złotych trafi do samorządów w całej Polsce. Dla województwa kujawsko-pomorskiego będzie to blisko 240 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na wszystko, co jest potrzebne w kontekście obrony mieszkańców, ale także obrony naszego kraju z wykorzystaniem umiejętności, wiedzy, zasobów cywilnych, organizacji pozarządowych.Drugi komponent dotyczy sytuacji kryzysowych, m.in. stanów klęsk żywiołowych np. po powodzi, czy wichurach

– mówił Wojewoda.

Dofinansowanie przekazywane będzie jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Umowy zawierane z Wojewodą będą określać procentowy udział dotacji, który może wynosić choćby 100% kosztów zadania.

Wojewoda podpisał dziś stosowne Zarządzenie regulujące, które przekazał jednostkom samorządu terytorialnego oraz ogłosił nabór, w którym samorządy muszą uzupełnić konkretny wniosek ze wskazaniem zadań własnych i zleconych, które mają być objęte finansowaniem.

Podział środków między samorządy oparty jest na transparentnych kryteriach, m.in. na liczbie mieszkańców, powierzchni, infrastrukturze strategicznej, obecności zakładów produkujących na potrzeby obronności, czy liczbie jednostek wojskowych. Każda gmina otrzyma także kwotę stałą, nie mniejszą niż 150 tys. zł.

Zwrócę uwagę na kryteria, według których środki są dzielone. Samorządy pełnią bardzo istotną rolę pośredników, ale środki muszą trafiać tam, gdzie może występować potencjalne zagrożenie.Wszystko to ma charakter algorytmu

– podkreślał transparentny podział środków Wojewoda.

Jestem przekonany, iż damy radę wykorzystać te środki z korzyścią dla mieszkańców, bo to jest najważniejsze. Nie chodzi tylko o to, żeby je wydać, ale żeby je wydać z korzyścią dla mieszkańców naszych miast, gmin, powiatów, dla naszego województwa.

W ramach środków będzie można finansować m.in.:

  • rozbudowę infrastruktury związanej z ochroną ludności i obroną cywilną, w tym budowli ochronnych
  • budowę i modernizację baz magazynowych
  • rozwój krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, OSP i innych podmiotów ochrony ludności
  • zakupy i modernizację sprzętu, w tym informatycznego
  • szkolenia i działania edukacyjne

Nowy system ochrony ludności ma być realnym wzmocnieniem bezpieczeństwa mieszkańców regionu, nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym, ale także świadomościowym.

Link do zapisu konferencji: https://www.facebook.com/share/v/1C5wND9ZDS/

Natalia Szczerbińska – Rzecznik Prasowy Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Idź do oryginalnego materiału