W sympozjum uczestniczyli m.in. Andrzej Buła, europoseł i były marszałek województwa, obecny marszałek Szymon Ogłaza i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski. A także beneficjenci funduszu.
– Zbliżamy się do końca 2024 roku, a ten rok jest rokiem podsumowań – mówił marszałek Ogłaza. – Większość z nas pamięta rok 2004, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Zwłaszcza w kontekście Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie jest to ten fundusz, za pomocą którego powstają nowe elementy architektury czy drogi. Ale jego rola była bardzo ważna. Bo dzięki niemu zmieniła się nasza rzeczywistość. W 2004 roku były w regionie miejsca, gdzie więcej niż jedna trzecia osób pozostawała bez pracy. Dzisiaj sytuacja się odwróciła. Pracodawcy szukają pracowników. 20 lat temu szansę na miejsce w przedszkolu miało nieco ponad 70 procent dzieci w regionie. Dziś jest ich blisko 98 procent. O ponad połowę wzrosła liczba osób, które założyły swoje przedsiębiorstwa. Europejski Fundusz Społeczny zmienił stanowczo nasz komfort życia.
– 20 lat w Unii Europejskiej to także 20 lat Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu – przypomniał jego dyrektor Maciej Kalski. – Jest to dobry czas, by podziękować wszystkim, którzy w tym czasie budowali poziom życia naszych mieszkańców: samorządom terytorialnym, szkołom, przedsiębiorcom, urzędom pracy, instytucjom szkoleniowymi i wielu innym podmiotom zaangażowanym w działania na rzecz 460 tysięcy mieszkańców regionu. Tylu mieszkańców regionu skorzystało z projektów, które były wdrażane i nadzorowane przez WUP. To pół populacji naszego województwa. A wartość pieniędzy, które od tego czasu przeszły przez nasze konta, to 2 miliardy 390 milionów złotych. Wyzwaniem dla naszego regionu na przyszłość – w kontekście EFS+ – jest depopulacja. W roku 2004 mieliśmy ponad milion mieszkańców, dzisiaj 930 tys. Starzejemy się. Potrzebujemy nowych interwencji w przyszłej perspektywie finansowej.
EFS jest blisko ludzi
Europoseł Andrzej Buła przypomniał, iż w listopadzie 2013 roku w sali, gdzie w piątek odbywała się konferencja, został marszałkiem województwa.
– Ze wspomnień, które mamy, ze wspólnych przedsięwzięć budujemy przyszłość. Nic się nie zatrzymuje – mówił. – W 2004 mieliśmy przekonanie, iż na członkostwo w Unii zasługujemy. Bo zrobiliśmy coś wyjątkowego. Obaliliśmy komunizm, wyprowadziliśmy wojska radzieckie, pomogliśmy dokonać przemian w całej Europie Wschodniej. Dzisiaj Unia potrzebuje zjednoczenia i poradzenia sobie z nowymi wyzwaniami. Każde państwo w Unii Europejskiej osobno jest globalnie tak słabe, iż samo nie jest w stanie sobie poradzić. To musi dotrzeć do wszystkich.
– Unia musi być zintegrowana i jednoczyć się do kolejnych celów – przekonywał. – Bardzo dużo mówi o tym premier Donald Tusk. To jest jego misja. Nie jako polityka, ale jako Europejczyka. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentów związanych ze zmianami rozporządzeń do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, EFS+, Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego w zakresie pomocy powodziowej. Będę sprawozdawcą części dotyczącej EFS. I bardzo się cieszę, bo EFS jest blisko ludzi.
Jak to działa w praktyce
Wśród beneficjentów prezentujących korzyści otrzymane z EFS była Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
– Reprezentuję szkolnictwo zawodowe – powiedziała „O!Polskiej” pani dyrektor. – Potwierdzam – i mam nadzieję, iż przez cały czas tak będzie – iż to szkolnictwo jest dla EFS-u ważne w wymiarze praktycznym. Uczniowie mogą iść na staże. Mogą sprawdzić umiejętności w warunkach rzeczywistych. EFRR dał nam bazę, czyli mamy nowoczesny sprzęt. A EFS daje możliwości dobrego szkolenia uczniów. Dam przykład: uczeń, który kończy szkołę i zdobywa zawód ślusarza, operatora CNC czy technika mechatronika, jak pójdzie do pracy, to zaproponują mu spawanie. Ale to są uprawnienia certyfikowane. Nie wystarczy wyjść ze szkoły. Taki certyfikat kosztuje. Z EFRR stworzyliśmy spawalnię, a z EFS szkolimy uczniów i oni wychodzą z książeczką spawacza. Gotowi na rynek pracy.
Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania