Biometan w ciepłownictwie? Innowacyjny Sokołów Podlaski

23 godzin temu

Biometan w ciepłownictwie? Takie rozwiązanie od grudnia 2024 działa w Sokołowie Podlaskim. Otwarta tam elektrociepłownia, dzięki połączeniu technologii biogazowej i pomp ciepła, w 95% produkuje energię elektryczną z OZE. System dostarcza mieszkańcom ciepło w cenach porównywalnych do tradycyjnych instalacji wykorzystujących paliwa kopalne.

Projekt od 2022 r. realizowano w ramach programu NCBR „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, a uroczyste otwarcie zakładu odbyło się w listopadzie 2024 r. To jeden z nielicznych w Polsce systemów ciepłowniczych wykorzystujących biogaz, który produkowany jest w zlokalizowanej niedaleko instalacji w Grochowie Szlacheckim. Ten, wstępnie oczyszczony, kierowany jest specjalnie wybudowanym gazociągiem o długości 9 km do zakładu ciepłowniczego. Elektrociepłownia ma dostarczać ciepło i prąd do 198 budynków i pokryć zapotrzebowanie miejskiej sieci ciepłowniczej w 41%.

Kogeneracja, pompy ciepła i biogaz

Elektrociepłownia ma stabilizować pracę jednostek wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych, które zmagają się z dobowymi i sezonowymi niedopasowaniami podaży i popytu.

Innowacyjna technologia ma pomóc miastu uniezależnić się od importowanych paliw kopalnych

Wydzielona miejska sieć ciepłownicza będzie zasilana energią wytwarzaną przez układ silników kogeneracyjnych, pomp ciepła i kotła biogazowego, gdzie paliwem będzie biometan pochodzenia rolniczego, a w przyszłości także wytwarzany z odpadów przemysłowych i komunalnych. Miejska sieć ciepłownicza będzie dostarczać ciepło o parametrach na poziomie 80-60°C w przyszłości parametry te mogą zostać obniżone do 70-50°C, co pozwoli na zmniejszenie strat w sieci ciepłowniczej.

Kluczowym elementem całego systemu jest układ kogeneracyjny zasilany biometanem, który wytwarza energię elektryczną i ciepło z magazynowanej „zielonej” energii. Harmonogram jego pracy będzie zależał nie tylko od bieżących potrzeb elektrociepłowni, ale także od rynkowego zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli od aktualnej ceny sprzedaży/kupna. Możliwe będzie zarządzanie pracą modułu CHP poprzez magazynowanie wytworzonego biogazu, inteligentne sterowanie pracą pomp ciepła powietrze/woda.

Magazyn ciepła procesowego elektrociepłowni w Sokołowie Podlaskim

Opracowany system będzie przygotowany do zasilania wodorem oraz do produkcji sprężonego biometanu (bioCNG), który może być wykorzystany do zasilania autobusów miejskich i maszyn rolniczych. Docelowo lokalny system energetyczny będzie integrował infrastrukturę elektryczną o łącznej mocy około 10 MW, w tym: turbiny wiatrowe, farmy fotowoltaiczne oraz kogeneratory zasilane biometanem.

Bezpieczeństwo i przewidywalne ceny ciepła

Elektrociepłownia w Sokołowie Podlaskim jest elementem szerszej koncepcji samobilansującego się obszaru energetycznego, który w przyszłości ma zagwarantować mieszkańcom m.in. ekologiczny transport publiczny, budowę systemów ciepła hybrydowego czy wsparcie indywidualnej elektromobilności.

Obecnie, po uruchomieniu ciepłowni, wpływa na poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i chroni odbiorców ciepła przed niekontrolowanym wzrostem jego cen.

Projekt został zrealizowany przez Biogas East, ECN, Energotechnika, ICEB oraz PUIK.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Rynek Biogazu i Biometanu:

Tekst: Oprac. Jolanta Kamińska
Zdjęcia: materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału