Białystok. Władze regionu i miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

4 godzin temu

Złożeniem kwiatów pod białostockim pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki władze województwa podlaskiego i miasta Białystok uczciły w sobotę 40. rocznicę męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB kapelana NSZZ „Solidarność”

Ksiądz Popiełuszko pochodził z Białostocczyzny.

Wieniec złożyli wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w asyście przedstawicieli służb mundurowych. Nie było oficjalnych przemówień.

Ksiądz Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy niedaleko Suchowoli w ówczesnym województwie białostockim jako Alfons Popiełuszko (w 1971 r. oficjalnie zmienił imię na Jerzy). Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne. Uczył się w Suchowoli, a w tamtejszym kościele parafialnym był ministrantem. Z Suchowoli po maturze wyjechał do seminarium duchownego w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany

19 października to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony w 2018 r., w rocznicę porwania i początku męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki.

„Z mojego punktu widzenia ks. Jerzy Popiełuszko to postać pomnik. To orędownik walki o Polskę wolną i demokratyczną. To kapelan Solidarności, człowiek zaangażowany w walkę o prawa obywatelskie i prawa człowieka” – powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Dodał, iż taki dzień jak 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki to dobry moment by wielkość tej postaci przypomnieć. „(…) bo z jednej strony skromny kapłan, ale z drugiej strony człowiek, w życiu którego odbija się wszystko to, co w tym okresie trudnym PRL było (…) trudne, niebezpieczne, a na koniec jeszcze mamy tę męczeńską śmierć” – dodał wojewoda.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, iż doskonale pamięta tamten czas, wydarzenia. Wspomniał między innymi jak z balkonu bloku, w którym wówczas mieszkał, widział co działo się w Białymstoku, gdy do Zakładu Medycyny Sądowej ówczesnej Akademii Medycznej przywieziono na sekcję zwłok ciało ks. Popiełuszki.

„Jesteśmy winni pamięć. To jest postać naprawdę świetlana (…) jego msze za ojczyznę, homilie były naprawdę porywające” – powiedział Truskolaski.

W rodzinnej wsi ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach (jako oddział Muzeum Podlaskiego) ma powstać dedykowane jego dziełu i życiu muzeum. W ostatnich dniach władze ministerstwa kultury poinformowały o przyznaniu na ten cel 37,5 mln zł z UE na ten cel z programu „Feniks”; umowa ma być niedługo podpisana. Cała inwestycja, której projekt jest gotowy ma kosztować 58 mln zł. Pieniądze (ok. 20 mln zł) ma też wyłożyć na wkład własny samorząd województwa podlaskiego, a ministerstwo kultury ma zapewnić 12,5 proc. środków na ten wkład jako podmiot współprowadzący z samorządem województwa Muzeum Podlaskie.

Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym powiedział w sobotę dziennikarzom, iż ks. Popiełuszko to symbol województwa podlaskiego, ale też symbol całej Polski.

„Osoba, na której chcemy też budować naszą tożsamość jako mieszkańców województwa podlaskiego”- powiedział marszałek.

Prokorym przypomniał, iż muzeum w Okopach ma powstać do końca 2027 r.

„Będzie to nasz hołd i wotum wdzięczności za historię życia ks. Popiełuszki” – powiedział marszałek. Dodał, iż chodzi też o upamiętnienie innych kapłanów, którzy razem z Solidarnością walczyli z władzą komunistyczną. „Warto tę pamięć pielęgnować także po to, aby takie historie (…) już nigdy się nie powtórzyły” – dodał Prokorym.

Wojewoda Jacek Brzozowski dodał, iż muzeum w Okopach ma nie tylko przypominać życiową drogę ks. Jerzego, ale ma być także „miejscem uniwersalnym” mówiącym także „o tych wszystkich wartościach, które były związane z jego życiem i obywatelską postawą”.

Obchody 40. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki realizowane są w różnych miejscach w regionie.

W sobotę wieczorem w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku mszy rocznicowej będzie przewodniczyć metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Po mszy zaplanowano koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Dariusza Stachury oraz artystów Polskiej Orkiestry Kameralnej.

Np. w Hajnówce podlaska NSZZ „Solidarność” wraz z IPN zorganizowały uroczystości poświęcenia odnowionego krzyża upamiętniającego męczeńską śmierć ks. Jerzego. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału