Bezpieczeństwo przed fajerwerkami: Polska na drodze do ograniczeń

3 dni temu
Zdjęcie: bezpieczenstwo-przed-fajerwerkami:-polska-na-drodze-do-ograniczen


Wraz z nowym rokiem, Bellevijscy samorządowcy rozpoczęli kampanię na rzecz wprowadzenia unijnego zakazu sprzedaży fajerwerków osobom prywatnym. Inicjatywa ta jest wynikiem tragicznych wypadków, które miały miejsce podczas tegorocznego sylwestra.

Według danych policji, każdego roku w Belgii dochodzi do wielu wypadków, w których uczestniczą osoby używające fajerwerków. Wypadki te są często tragiczne, powodując śmierć lub poważne obrażenia. Dodatkowo, fajerwerki są coraz częściej wykorzystywane do ataków na służby ratunkowe i policję.

Organizacje zajmujące się prawami zwierząt również popierają wprowadzenie zakazu fajerwerków. Według danych, w Belgii co roku ginie wiele zwierząt, które są przerażone hałasem i światłem fajerwerków. GAIA, belgijska organizacja zajmująca się prawami zwierząt, alarmuje o tragicznych skutkach używania fajerwerków. _Zabito psa, krowa zmarła na zawał serca, zginęły konie. Musimy to wreszcie zatrzymać_ – podkreśla Ann de Greef, dyrektorka GAIA.

W Polsce również podejmowane są kroki w celu ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych. Zakopane od 2019 roku całkowicie zakazało odpalania fajerwerków i petard, wprowadzając kary grzywny za złamanie przepisów. We Wrocławiu obowiązuje zakaz sprzedaży petard na miejskich targowiskach, a w Poznaniu ograniczono używanie fajerwerków w pobliżu zabytków i terenów zielonych. Kraków wprowadził zakaz używania pirotechniki w rejonie Parku Kulturowego Stare Miasto oraz w obszarach przyrodniczo cennych.

Według danych, w Polsce co roku dochodzi do wielu wypadków, w których uczestniczą osoby używające fajerwerków. W 2020 roku, Straż Pożarna interweniowała w 1445 przypadkach związanych z użytkowaniem fajerwerków. W wyniku tych zdarzeń, 24 osoby zostały ranne, a jeden człowiek zginął.

Wprowadzenie ograniczeń w użytkowaniu fajerwerków jest nie tylko skuteczne w zapobieganiu wypadkom, ale również pomaga redukować hałas i niedogodności, które powodują te wyroby pirotechniczne.

Warto również zauważyć, iż ograniczenia w użytkowaniu fajerwerków są już wprowadzane w innych krajach europejskich. W Niemczech, np. zakazano sprzedaży fajerwerków osobom poniżej 18 roku życia, a w Holandii wprowadzono zakaz odpalania fajerwerków w pobliżu obszarów chronionych.

W obliczu tragicznych wydarzeń i coraz częstszych wypadków, wprowadzenie zakazu fajerwerków semble być rozwiązaniem, które powinno być rozważone przez rządy wszystkich państw europejskich.

Continued here:
Bezpieczeństwo przed fajerwerkami: Polska na drodze do ograniczeń

Idź do oryginalnego materiału