Będzie z tego dym, Nawrocki bez zaproszenia na TO wydarzenie! „Nikogo z Kancelarii Prezydenta”

22 godzin temu
Ani Karol Nawrocki ani żadna osoba z jego otoczenia nie dostały zaproszenia na konferencję dotyczącą Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku. Reakcja Pałacu jest co najmniej zaskakująca. Źle się dzieje na linii Polska – Ukraina Stosunki na linii Polska – Ukraina dawno nie były tak złe. I wygląda na to, iż gwałtownie nie zostaną naprawione. Uporządkujmy fakty. Zaczęło się od fatalnej i nieprzemyślanej decyzji Wołodymyra Zełenskiego, który nazwał ukraińską jednostkę wojskową imieniem „Bohaterów UPA”, co wywołało w Polsce niesmak i oburzenie. I trudno się temu dziwić. Mowa przecież o uhonorowaniu formacji, która odpowiada za zamordowanie Polaków na Wołyniu. Ta decyzja wywołała sprzeciw MSZ, jak i Pałacu Prezydenckiego. Karol Nawrocki długo się nie namyślał (o ile w ogóle) i zapowiedział odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego, którym w 2023 r. uhonorował go Andrzej Duda. Jak Nawrocki zapowiedział, tak Nawrocki zrobił. – Prezydent Rzeczypospolitej jest wielkim mistrzem Orderu Orła Białego i ma obowiązek stać na straży honoru tego najwyższego odznaczenia państwowego. Obowiązek ten spoczywa również na Kapitule Orderu Orła Białego. Dlatego wobec zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy Bohaterów UPA po konsultacji z Kapitułą podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy – uzasadniał swoją decyzję
Idź do oryginalnego materiału