Będzie nowy podatek w wysokości aż 15 procent. Wejdzie od początku roku. Kto go zapłaci?

2 godzin temu

Polska szykuje się do wprowadzenia globalnego podatku minimalnego od początku 2025 roku, co jest odpowiedzią na wymogi Unii Europejskiej. Ta decyzja Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma istotne znaczenie dla dużych międzynarodowych firm działających w Polsce.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Nowy podatek obejmie przedsiębiorstwa o rocznych obrotach przekraczających 750 milionów euro, nakładając na nie obowiązek płacenia minimum 15% efektywnego podatku dochodowego. To znacząca zmiana w polskim systemie podatkowym, która może wpłynąć na strategię działania wielu korporacji.

Równocześnie, by nie zniechęcić inwestorów, ministerstwo proponuje innowacyjne rozwiązanie – granty gotówkowe. Mają one zastąpić dotychczasowe zwolnienia podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych. Wysokość grantów będzie uzależniona od skali inwestycji, jej lokalizacji oraz spełnienia określonych kryteriów jakościowych.

Wdrożenie tych zmian nie przebiega jednak bez problemów. Polska, wraz z kilkoma innymi krajami UE, znalazła się pod presją Komisji Europejskiej z powodu opóźnień w implementacji dyrektywy. Sprawa trafiła choćby do Trybunału Sprawiedliwości UE, mimo zapewnień polskiego rządu o postępach prac nad nowymi przepisami.

Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego w Polsce jest częścią szerszej, międzynarodowej reformy podatkowej, uzgodnionej przez ponad 140 państw na forum OECD. Celem tej inicjatywy jest stworzenie bardziej sprawiedliwego systemu opodatkowania międzynarodowych korporacji i przeciwdziałanie unikaniu płacenia podatków.

Ta reforma może znacząco zmienić krajobraz podatkowy w Polsce, wpływając zarówno na duże międzynarodowe korporacje, jak i na atrakcyjność inwestycyjną kraju. Ministerstwo stoi przed trudnym zadaniem zbalansowania wymagań UE z potrzebą utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.

Granty gotówkowe – co to takiego?

Dotychczas inwestorzy korzystali ze zwolnień podatkowych w tych strefach, co stanowiło istotną zachętę do inwestowania. Jednak globalny podatek minimalny, z minimalną efektywną stawką 15%, ograniczy możliwości dalszego korzystania z tych ulg. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało nową formę wsparcia – granty gotówkowe, które mają zastąpić dotychczasowe zwolnienia podatkowe. Jak podaje GrantThornton, Maciej Żukowski z MRiT podał, iż granty te mają stanowić formę wsparcia inwestycyjnego, umożliwiając dalsze przyciąganie kapitału do Polski​.

Prawo.pl zaznacza, iż wysokość grantów będzie uzależniona od skali inwestycji, lokalizacji, intensywności pomocy regionalnej oraz jakości inwestycji. Inwestorzy będą musieli spełniać określone kryteria, za co będą przyznawane punkty jakościowe – te punkty zadecydują o wysokości grantu. Takie podejście ma zminimalizować negatywne skutki globalnego podatku minimalnego, jednocześnie zachowując atrakcyjność Polski dla międzynarodowych korporacji​.

Polska jest jednym z państw UE, które opóźniły wdrożenie globalnego podatku minimalnego, co doprowadziło do procedury naruszeniowej ze strony Komisji Europejskiej. Jednak wdrożenie grantów gotówkowych ma na celu zapewnienie równowagi pomiędzy wymogami unijnymi a potrzebami inwestorów, co może pomóc w utrzymaniu konkurencyjności kraju​.

Idź do oryginalnego materiału