W nowej odsłonie Czystego Powietrza pojawi się możliwość pozyskania dofinansowania do kominka, trzeba jednak spełnić pewien warunek. w tej chwili trwa remont programu, który ma przyczynić się do efektywniejszego zarządzania środkami i przyspieszenia jego działania.
Dopłata obejmie także kominki na pellet.
Kiedy możliwa jest dopłata do kominka?
W procesie konsultacji branża zgłosiła, iż w programie Czyste Powietrze powinna zostać uwzględniona możliwość dofinansowania także kominków. Rzeczywiście pojawił się taki zapis.
– (…) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu – czytamy w treści projektu.
Dyrektywa unijna wskazująca na wymogi dla ekoprojektu działa od 1 stycznia 2022 r. Wprowadza ona normy dla urządzeń grzewczych, co ma na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej i zwiększenie wykorzystania OZE. Wobec tego w unijnych wytycznych pojawiają się wymogi w zakresie maksymalnej ilości emitowanych pyłów, a także progi sprawności energetycznej.
Sezonowa efektywność energetyczna kominków i piecyków z Ekoprojektem:
- nie może być niższa niż 79% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet;
- nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek;
- nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania.
Czytaj też: Ceny pelletu w styczniu 2025 r. Jest taniej niż rok wcześniej?
Emisje pyłów PM przy 13% tlenu dla kominków i piecyków spełniających Ekoprojekt:
- nie mogą przekraczać 20 mg/mł dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet;
- nie mogą przekraczać 40 mg/mł dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek;
- nie mogą przekraczać 50 mg/mł dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania.
Zdjęcie: Freepik/user15285612