W niedzielę, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dziś Mokradeł. Lasy Państwowe od lat działają na rzecz powstawania nowych sposobów na zatrzymanie wody w lasach. To ważne działania w dobie zmian klimatycznych i suszy.
World Wetland Day
Zmiany klimatu, susze w lasach, to kwestie, które od lat zwracają uwagę leśników. W ostatnich latach leśnicy zbudowali na zarządzanych przez siebie terenach 9500 polderów, zastawek i progów zwalniających, zatrzymujących wodę w lesie. Pretekstem do rozmów na ten temat jest Światowy Dzień Mokradeł. Hasło tegorocznej edycji brzmi – „Bagna dla naszej wspólnej przyszłości”. Przyrodnicy zwracają uwagę jak cennym zasobem w środowisku leśnym jest woda.
– Wychodząc z propozycją objęcia szczególną ochroną 17% powierzchni Lasów Państwowych, czyli obszaru 1,2 mln ha będących w zarządzie PGL LP, leśnicy ujęli w tym zestawieniu wiele cennych przyrodniczo siedlisk, w tym także mokradłowych – powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Bez wody nie ma życia
W tym celu leśnicy działają na rzecz gromadzenia i zatrzymywania wody. Realizują m.in. Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu, zwany też projektem małej retencji nizinnej. Jego celem jest m.in. wzmocnienie odporności nizinnych ekosystemów leśnych na zagrożenia powodowane zmianą klimatu. Pracują również nad projektem małej retencji górskiej, która bezpośrednio wpływa ma wzmocnienie górskich ekosystemów leśnych. A poprzez projekt „Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo” przywracają funkcje stanu bagien, torfowisk i innych terenów podmokłych pozostających w zarządzie PGL LP na obszarach Sieci Natura 2000 i poza nimi.
– Tylko na terenie dyrekcji poznańskiej w ramach trzech edycji małej retencji nizinnej oraz projektu renaturyzacji mokradeł planujemy zatrzymać 2 mln m3 wody, co równa się liczbie 769 basenów olimpijskich. To kolejne kroki na drodze poprawy sytuacji wodnej w Wielkopolsce,”, przypomina Tomasz Maćkowiak, rzecznik RDLP w Poznaniu.
fot. Lasy Państwowe
Woda jest istotna zarówno dla przyrody, jak i dla człowieka. Dlatego tak ważna jest edukacja w kwestii ekosystemów bagiennych i mokradeł.
– Tereny podmokłe to bardzo często unikalne miejsca występowania chronionych gatunków flory i fauny, dom dla wielu owadów oraz ostoje populacji ptaków – dodaje dyrektor Koss.
Właśnie dlatego leśnicy przygotowują zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży ale również dla dorosłych. Dzięki nim można poznać świat ekosystemów leśnych i dowiedzieć się w jaki sposób niedobór lub brak wody wpływa na rośliny i zwierzęta. Leśnicy postrzegają lasy jako systemy „naczyń połączonych”. Oznacza to, iż lasy to nie tylko drzewa, ale też m.in. rezerwuar zasobów wodnych, tworzących każdorazowo unikalne, leśne mikroklimaty, warunkujący wilgotność siedlisk.