Azja Środkowa i Chiny łączą siły. Czy nowy szlak handlowy zastąpi Zachód?

20 godzin temu

W obliczu narastających napięć handlowych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, Pekin zacieśnia współpracę z państwami Azji Środkowej. Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w Ałmaty, które odbyło się w sobotę 26 kwietnia br., Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan zadeklarowały wolę pogłębienia więzi gospodarczych i sprzeciw wobec „jednostronnych praktyk protekcjonistycznych”. To wyraźna odpowiedź na politykę handlową administracji Donalda Trumpa, która – zdaniem Pekinu – zagraża globalnemu systemowi wymiany.

Więcej handlu, mniej barier

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podkreślił, iż Stany Zjednoczone „osłabiły oparty na zasadach wielostronny system handlu i zdestabilizowały gospodarkę światową”. W odpowiedzi Chiny planują zwiększyć import produktów rolnych z Azji Środkowej oraz rozwinąć inwestycje infrastrukturalne w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI).

Kraje regionu z kolei wyraziły zainteresowanie ułatwieniem handlu z Chinami i integracją łańcuchów dostaw. Kluczowym projektem ma być budowa tzw. „Środkowego Korytarza” – sieci kolejowej łączącej Azję z Europą przez Kirgistan i Uzbekistan. To alternatywa dla tradycyjnych szlaków, która ma zmniejszyć zależność od zachodnich rynków.

Przewidywalność jako fundament współpracy

W swoim przemówieniu Wang Yi wskazał, iż stabilność i przewidywalność w polityce międzynarodowej są niezbędne dla rozwoju gospodarczego. W kontekście zmiennej polityki handlowej USA, Chiny oferują partnerom z Azji Środkowej długoterminowe porozumienia i inwestycje, mające zapewnić ciągłość współpracy.

– Wspieramy multilateralizm i otwartość w handlu – podkreślił Wang. – Tylko poprzez dialog i poszanowanie wspólnych zasad można budować zrównoważony wzrost.

Przygotowania do szczytu w Astanie

Spotkanie w Ałmaty było także etapem przygotowań do szczytu Chiny–Azja Środkowa, który odbędzie się w czerwcu w Astanie. Oczekuje się, iż weźmie w nim udział prezydent Chin, co podkreśli strategiczne znaczenie regionu dla Pekinu.

W obliczu napięć z Zachodem, Chiny konsekwentnie rozwijają partnerstwa z sąsiadami, oferując alternatywne modele współpracy. Dla państw Azji Środkowej oznacza to szansę na dywersyfikację gospodarki, ale też nowe wyzwania związane z rosnącymi wpływami Pekinu.


Źródła:

  1. Nikkei Asia – “China, Central Asian nations agree to forge broader trade ties”
  2. Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin (dostępny na www.fmprc.gov.cn)

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału