Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu
Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), Marek Woszczyk, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. transformacji energetycznej poinformował, iż spółka planuje złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w 2027 roku. Elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, w gminie Choczewo na Pomorzu. Wylanie tzw. betonu jądrowego pod pierwszy blok przewidziano na 2028 rok.
W 2026 roku zakończyć się mają negocjacje z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla projektu. Zgodnie z nieformalnymi ustaleniami z KE, proces przebiega szybciej, niż zakłada harmonogram.
Konieczne zmiany prawne i zezwolenia
W przyszłym roku PEJ planuje złożyć do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) wniosek o wydanie zezwolenia atomowego. Dokument ten jest niezbędny do prowadzenia działalności związanej z promieniowaniem jonizującym, m.in. przechowywania materiałów jądrowych czy transportu odpadów promieniotwórczych.
Wiceprezes PEJ, Piotr Piela, zwrócił uwagę na problem natury prawnej. Obecne przepisy wymagają, aby cała dokumentacja w postępowaniu administracyjnym była prowadzona w języku polskim. Tymczasem dokumentacja dostarczona przez partnerów z USA jest w języku angielskim. Według Pieli, bez zmiany prawa, złożenie wniosku o pozwolenie na budowę w 2027 roku może być niemożliwe.
Nowe przepisy umożliwiające rozpoczęcie prac
Woszczyk poinformował, iż konieczne byłoby również wprowadzenie nowego typu pozwolenia – na wstępne roboty budowlane. Pozwoliłoby to na prowadzenie prac przygotowawczych jeszcze przed uzyskaniem adekwatnego pozwolenia na budowę.
PEJ jest już gotowa do rozpoczęcia negocjacji z konsorcjum Westinghouse-Bechtel w sprawie umowy EPC. Umowa ta będzie kluczowa dla rozpoczęcia fizycznej realizacji projektu – obejmuje projektowanie, zamówienia i budowę elektrowni w systemie „pod klucz”.
Finansowanie i udział polskich firm
Minister ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna poinformował, iż w budżecie państwa zabezpieczono 60 mld zł na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Zgodnie z tzw. decyzją otwierającą postępowanie KE, całkowity koszt inwestycji (Capex i Opex) do oddania trzeciego bloku wynosi 192 mld zł, nie licząc kosztów finansowania.
Wiceprezes Piela przekazał, iż około 80% budżetu zostało już zabezpieczone. Pozostałe 20% mają sfinansować podmioty komercyjne. Doradcą finansowym projektu są BNP Paribas oraz KPMG. realizowane są również prace z Agencją Rozwoju Przemysłu, Polskim Funduszem Rozwoju, BGK oraz bankami PKO BP i Pekao.
W pierwszej fazie projektu przewidywany udział polskich firm (tzw. local content) ma wynieść 40%. Rząd planuje maksymalizację udziału krajowych podmiotów zarówno w finansowaniu, jak i realizacji inwestycji.
Harmonogram budowy elektrowni jądrowej
Według przedstawionych założeń, pierwszy blok elektrowni zostanie oddany do użytku w 2036 roku. Budowa tego bloku zakończy się w 2035 roku. Trzeci blok ma rozpocząć pracę w 2038 roku. Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej z 2020 roku zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6–9 GW. Operatorem projektu jest w 100% państwowa spółka PEJ.
Elektrownia w Lubiatowie-Kopalino ma mieć trzy bloki w technologii AP1000 dostarczonej przez Westinghouse. Spółka PEJ posiada już decyzję środowiskową oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. Podpisano również umowę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel na zaprojektowanie obiektu.
Zobacz również:- Atom w kryzysie: Sizewell C potwierdza systemowe błędy projektów jądrowych
- Westinghouse i Energoatom rozwijają produkcję paliwa jądrowego w Ukrainie – krok w stronę niezależności energetycznej
- Westinghouse zbuduje 10 reaktorów jądrowych w USA. Inwestycja przyniesie 75 mld USD
- Europa traci przewagę w wyścigu o energię przyszłości. Czy strategia KE uratuje fuzję jądrową?
Źródło: PAP