Apel Związku o zabezpieczenie funduszy na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej

vdg.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kopia – Bild obrazek – kopia (1)


Zaniepokojenie polskiej mniejszości niemieckiej w związku z zaproponowanym budżetem federalnym Niemiec na rok 2025 – apel o zabezpieczenie funduszy na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) z dużym zaniepokojeniem przyjmuje projekt budżetu federalnego Niemiec na rok 2025 w części dotyczącej działań na rzecz kultury. W projekcie budżetu nie przewidziano m.in. środków na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego na dawnych niemieckich terenach w Europie Środkowej i Wschodniej, co stanowi całkowitą rezygnację z pozycji budżetowej, z której finansowano remonty i renowacje niemieckiego dziedzictwa kulturowego w tych państwach, a na którą w poprzednich latach przekazywano kwoty w wysokości 1,64 mln EUR w 2023 r. oraz 496 tys. EUR w 2024 r.

Warto przy tej okazji podkreślić, iż urząd Pełnomocnika Rządu Niemiec ds. Mediów i Kultury od wielu lat wspierał ochronę dóbr kultury w Europie Wschodniej, w tym także w Polsce. Dotacje umożliwiły realizację licznych projektów, wśród których znalazły się m.in. renowacja kościołów w Raciborzu-Ocicach, Jakubowicach, Opolu- Nowej Wsi Królewskiej czy w Chrząstowicach. Ponadto przekazano pieniądze na konserwację polichromii pałacu w Sztynorcie oraz remont dachu pałacu w Morawie. A to tylko niektóre z działań sfinansowanych przez rząd federalny. Jest jednak jeszcze wiele obiektów, które tego wsparcia potrzebują, jak chociażby ruiny pałacu jednego z największych niemieckich poetów romantycznych Josepha Freiherra von Eichendorffa w Łubowicach.

„Decyzja o braku finansowania na przyszły rok stanowi nie tylko kontynuację redukcji dotacji, ale całkowite wyeliminowanie środków na ten istotny cel” – stwierdził Rafał Bartek, Przewodniczący ZNSSK. „Brak funduszy wpłynie negatywnie na działania podejmowane w celu zachowania niemieckiego dziedzictwa kulturowego, będącego nieodłącznym elementem historii Niemiec, a także i Europy.”

ZNSSK przypomina, iż ochrona niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej stanowi wkład w europejski dialog kulturowy oraz promowanie języka i tożsamości niemieckiej. Brak finansowania może utrudnić kontynuowanie programów i projektów mających na celu ochronę tego dziedzictwa, które dotychczas stanowiły istotny impuls do działań na rzecz pielęgnacji wspólnej historii.

Dlatego też Zarząd ZNSSK już na początku października bieżącego roku wystosował za pośrednictwem Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, Pani Natalie Pawlik, apel o ponowne rozważenie tej decyzji, podkreślając, iż ochrona dziedzictwa kulturowego wymaga wielowymiarowego wsparcia, w tym stabilnego finansowania.

Pismo do Pani Pełnomocnik Natalie Pawlik w sprawie projektu budżetu federalnego na 2025 r. (jęz. niemieckim) Tłumaczenie pisma na jęz. polski

Idź do oryginalnego materiału