Andrzej Szejna: nie ma innej drogi jak uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu

9 godzin temu
Zdjęcie: Andrzej Szejna: nie ma innej drogi jak uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu


Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu. Ma to związek z tzw. wyborami kopertowymi z maja 2020 roku. Prokuratura zarzuca byłemu premierowi m.in. przekroczenie uprawnień – miał zlecić Poczcie Polskiej organizację tych wyborów bez podstawy prawnej.

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejny z Nowej Lewicy były premier powinien stracić immunitet. – Wyniki prac komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych wskazały na wiele uchybień o charakterze przestępczym. Jednak co ważniejsze Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny stwierdziły, iż premier Mateusz Morawiecki naruszył przepisy prawa i może podlegać odpowiedzialności karnej. Mówimy tu o artykule nr 231 kodeksu karnego, czyli przestępstwie urzędniczym, przekroczeniu kompetencji i nadużyciu władzy. W związku z tym nie ma innej drogi, aby to wyjaśnić przed sądem, jak uchylenie immunitetu. Oczywiście Mateusz Morawiecki może się bronić przed sądem, a prokuratura może złożyć akt oskarżenia – zwraca uwagę.

Andrzej Szejna odnosząc się do wątpliwości kto będzie decydował o ważności wyborów prezydenckich stwierdził, iż jest to kolejny gorący kartofel podrzucony przez rząd PiS-u i czasów łamania konstytucji. – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest sądem, o czym wypowiedzieli się prawnicy, Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Izba została powołana nielegalnie i ci sędziowie nie mogą orzekać – wyjaśnia Andrzej Szejna.

Zdaniem polityka są różne propozycje wyjścia z tej trudnej sytuacji. W kodeksie wyborczym, czy konstytucji mowa jest o Sądzie Najwyższym, a nie konkretnej izbie. Wyjściem jest powołanie decyzją pierwszej prezes np. siedmiu sędziów, co do których nie będzie zastrzeżeń i niech oni orzekają. Wtedy nikt nie będzie mógł się takiemu orzeczeniu o ważności wyborów sprzeciwić.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja.




Idź do oryginalnego materiału