Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem o Ukrainie. Chiny chcą pokoju?

6 miesięcy temu

Obie strony ogłosiły zamiar wzmocnienia ustanowionego w 2016 roku wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Priorytety obejmują handel i inwestycje, współpracę naukowo-technologiczną, zwłaszcza w dziedzinie zielonych technologii, oraz rozbudowę sieci połączeń morskich i kolejowych. Informacje te pochodzą z planu opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta.

Polskie rolnictwo dla Chin

Jak przekazał polski prezydent na briefingu prasowym, podczas wizyty zawarł szereg porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin. Według Andrzeja Dudy są to chyba największe umowy w historii, które otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa.

Wśród kluczowych umów, prezydent wymienił między innymi możliwość sprzedaży drobiu do Chin.

Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeżeli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach – ogłosił prezydent i dodał, iż Polska jest na czele Europy, jeżeli chodzi o produkcję mięsa drobiowego.

Temat rozmów głów państw zszedł także na wprowadzenia ruchu bezwizowego. Dzisiaj po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, iż Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin – poinformował Duda i dodał – Te procedury już zostały uruchomione. Sądzę, iż możemy się spodziewać tego, iż już w najbliższych dniach ruch bezwizowy stanie się faktem. W tutejszej praktyce zwykle dzieje się tak po jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga.

Wojna na Ukrainie a zdanie Chin

Prezydent poinformował również, iż omówił z chińskim przywódcą kwestie dotyczące wojny na Ukrainie oraz zagrożenia związane z atakami hybrydowymi, które są prowadzone przez Białoruś na polskiej granicy już od 2021 roku. Andrzej Duda podkreślał, jak negatywnie sytuacja ta wpływa na przewóz towarów z Chin drogą kolejową.

Andrzej Duda wyraził również nadzieję, iż Chiny, będąc światowym mocarstwem oraz członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, będą wspierały wysiłki na rzecz pokojowego zakończenia wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie.

Dziennikarze pytali prezydenta, czy według niego chiński przywódca dostrzega perspektywę zakończenia wojny. Pan przewodniczący, prezydent Xi Jinping kilkakrotnie podkreślał dzisiaj, iż Chiny chcą pokoju, bo są państwem, które chce pokojowego rozwoju – odpowiedział.

Analitycy są zgodni, iż nie przekona to władz w Pekinie do zmiany ich przyjaznej polityki wobec Kremla. Jednak fakt, iż kolejny europejski przywódca jednoznacznie ocenia działania Rosji, jest tam brany pod uwagę.

Idź do oryginalnego materiału