W gminie Stąporków powstała Spółdzielnia Energetyczna „Eko-Iskra”. Jednostka ma za zadanie doprowadzić do znacznego obniżenia kosztów energii elektrycznej na terenie samorządu. Oszczędności będą mogły zostać przeznaczone na inwestycje.
– „Spółdzielnia Energetyczna Eko-Iskra została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, kolejnym etapem będzie rejestracja w KOWRze, aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw spółdzielni energetycznej. Przypomnę tylko, iż będziemy mogli korzystać z własnej energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w naszych budynkach, na podobnych zasadach jak prosument w starych zasadach, czyli energia wyprodukowana będzie mogła być odbierana, a nie rozliczana na bieżąco, czyli sprzedawana za niewielkie pieniądze, a kupowana drożej. Jest to dużo bardziej atrakcyjna forma niż ta, którą teraz mamy. Dodatkowo pan Jacek Witka odwiedzi gminę Stąporków i będziemy rozmawiać na temat odnawialnych źródeł energii i możliwości inwestowania przez gminę w odnawialne źródła energii. Jest to pierwszy krok do tego, aby gmina Stąporków stała się samodzielna energetycznie” – informuje burmistrz Miasta i Gminy Stąporków Jarosław Młodawski.
Takie rozwiązanie może przynieść spore oszczędności. W 2023 roku gmina Stąporków wydała na energię elektryczną około 3 miliony złotych. Przy oszczędności już na poziomie 30% samorząd będzie mógł przeznaczyć na inne inwestycje choćby dodatkowy milion złotych.
– „Wiemy na przykładzie jednej z pierwszych spółdzielni energetycznych, w Ustroniu Morskim, iż w tej chwili 90% energii, którą zużywa tamta gmina, jest pokrywana z własnej produkcji. Natomiast do tego etapu jeszcze daleka droga, ponieważ tamta gmina posiada własną farmę fotowoltaiczną” – dodaje włodarz.

Gdy tylko ogłoszony zostanie program dofinansowujący utworzenie farmy fotowoltaicznej samorząd zawnioskuje, aby taką utworzyć na swoim terenie.