Algi jako źródło bioenergii. Na badania przeznaczą 10 milionów dolarów

5 dni temu

Potencjał bioenergetycznych substratów można zwiększać. W USA chcą to osiągnąć poprzez zainwestowanie 10 mln dolarów w badania nad algami. To część szerszego programu – Maximizing Algal System Yield (MASY).

Uprawa i wstępne przetwarzanie alg w kierunku produkcji zielonej energii to zagadnienia, które staną się obszarem prac naukowców. Środki na ten cel przeznaczy Biuro ds. Technologii Bioenergetycznych (BETO) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE).

Sposób na tanie i powszechnie odstępne biopaliwa

Uważa się, iż algi to substratowa przyszłość. Wszystko dlatego, iż są tanim i niezawodnym źródłem gwałtownie rosnącej biomasy. Mogą służyć jako baza do produkcji nie tylko energii i biopaliw, ale także jako surowiec dla wielu różnych produktów. Efektem prac prowadzonych za miliony ma być zaawansowany system alg. Obejmie on metody produkcji i logistykę ich zagospodarowywania. Prace dotyczyć będą zarówno mikroalg, jak i sinic oraz wodorostów.

Czytaj też: Orlen wraz z grupą naukowców zabiera się za e-paliwa

Pierwszym etapem badań będzie skupienie na poszukiwaniu „punktów krytycznych”, czyli problemów w proponowanym systemie, który – jeżeli powstanie – umożliwi skalowanie w kierunku komercjalizacji. System operowania algami w tej chwili ma kilka ograniczeń, które nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału tej biomasy.

Wdrożenie odpowiednich rozwiązań ma poszerzyć dostęp do odnawialnych surowców oraz poprawić bezpieczeństwo energetyki opartej o odnawialne substraty. Korzyściami dla mieszkańców Ameryki będzie wsparcie rozwoju gospodarki i zapewnienie nowych miejsc pracy.

W ramach programu podjęta zostanie kooperacja z publicznymi i prywatnymi partnerami. Docelowo opracowanie rozwiązań dla systemu maksymalizacji upraw alg ma przyczynić się do produkcji milionów glanów odnawialnych paliw każdego roku.

Zdjęcie: Freepik/alexeyzhilkin

Idź do oryginalnego materiału