Agrowoltaika jako największa w Europie farma słoneczna

1 tydzień temu

W Niemczech powstaje farma PV o powierzchni 500 ha. To będzie agrowoltaika, czyli połączenie producji energii elektrycznej z prowadzeniem upraw rolnych. Gdy projekt wystartuje, stanie się największą elektrownią słoneczną na całym kontynencie.

Klimapark Steinhöfel, bo tak nazywa się projekt, jest wznoszony przez SUNfarming GmbH w Branderburgii, 50 km od granicy z Polską. Moc farmy ma wynosić 753 MWp.

Ogromny projekt w małym miasteczku

Miasteczko Steinhöfel, w którym powstaje farma fotowoltaiczna, liczy mniej niż 5000 mieszkańców. Ta inwestycja będzie wspierać nie tylko zrównoważone wytwarzania energii, ale także dla lokalne rolnictwo. Przede wszystkim dlatego, iż jest to farma agrowoltaiczna. To oznacza, iż nie wyłącza ona gruntów z produkcji rolnej na rzecz produkowania energii – te działania nawzajem się uzupełniają. Panele są położone w takim ustawieniu, by możliwe było prowadzenie upraw pod lub między nimi.

Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Instalacja ma zostać oddana do użytku w 2026 r. W projekcie wykorzystano specjalne dwupłaszczyznowe moduły fotowoltaiczne zbudowane ze szkła, które są zainstalowane na wysokości 2,10 m i wyższej. To wystarczająca wysokość, by pod PV prowadzić uprawę roślin lub hodowlę zwierząt.

Nie tylko agrowoltaika

Inwestor – czyli firma SUNfarming – zamierza wdrożyć różnorodne działania na obszarze Klimapark Steinhöfel. Ekologiczne rolnictwo wymaga mądrej gospodarki wodnej, a także dobrych praktyk w zakresie ograniczania emisji. Te cele mają zostać osiągnięte m.in. poprzez stosowanie wody deszczowej i ochronę wód gruntowych. Zostaną podjęte także działania mające na celu ochronę bioróżnorodności. Tereny pod zabudową fotowoltaiczną mają posłużyć do produkcji pasz oraz jako pastwiska dla cieląt i jałówek.

Czytaj też: Pierwsza inwestycja biometanowa: Rodzinne przedsięwzięcie we współpracy z agriKomp Polska

753 MWp to ogromna moc, co wymusza stworzenie odpowiednich warunków, by możliwy był jej odbiór. W tym celu zostanie zbudowana dedykowana farmie stacja, w której skład wejdą cztery transformatory. Energia elektryczna zostanie dostarczona do sieci wysokiego napięcia dzięki 110-kilowatowych systemów kablowych.

Powstanie projektu stało się możliwe dzięki współpracy pomiędzy deweloperem – SUNfarming – oraz miejscowym samorządem, mieszkańcami i właścicielami gruntów rolnych.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Shutterstock

Idź do oryginalnego materiału