Śledztwo w sprawie wyłudzeń dodatków covidowych w szpitalu powiatowym w Oświęcimiu nabiera tempa. Dwie osoby usłyszały już zarzuty fałszowania dokumentów, a prokuratura ujawnia szokujące szczegóły procederu, który mógł kosztować podatników choćby 307 tys. zł. Sprawa dotyczy grupy pielęgniarek, które miały nielegalnie pobierać pieniądze za pracę na oddziale covidowym – mimo iż tam nie pracowały.
Jak działał system oszustw?
Według prokuratury, od września 2020 r. do lutego 2022 r. grupa kilkunastu pielęgniarek fałszowała dokumenty, aby otrzymywać wyższe wynagrodzenia i dodatki covidowe. Wykorzystywano sfałszowane ewidencje czasu pracy, a choćby dopisywano nazwiska osób, które rzekomo pracowały na oddziale zakaźnym.
„Ze zgromadzonego materiału dowodowego, w tym zeznań kilkudziesięciu pracowników szpitala, wynika, iż grupa kilkunastu pielęgniarek pobrała zawyżone wynagrodzenia i dodatki w związku z rzekomym wykonywaniem obowiązków na oddziale obserwacyjno-zakaźnym (covidowym) w okresie pandemii” – podkreśla rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Oliwia Bożek-Michalec.
Groźba kary – choćby 5 lat więzienia
Za fałszowanie dokumentów w celu wyłudzenia pieniędzy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prokuratura nie wyklucza, iż w śledztwie pojawią się kolejne osoby zamieszane w aferę.
Dlaczego to ważne?
Sprawa pokazuje, jak w czasie pandemii niektórzy wykorzystywali chaos prawny i zwiększone finansowanie służby zdrowia dla własnych korzyści. Tego typu oszustwa mogły mieć miejsce również w innych placówkach, dlatego śledztwo może być dopiero początkiem ujawniania podobnych nadużyć.
-
Afera w oświęcimskim szpitalu! Pielęgniarki wyłudziły setki tysięcy złotych dodatków covidowych8 maja 2025
Śledztwo w sprawie wyłudzeń dodatków covidowych w szpitalu powiatowym w Oświęcimiu nabiera tempa. Dwie osoby usłyszały już zarzuty fałszowania dokumentów, a prokuratura ujawnia szokujące szczegóły procederu,
-
Trump wstrzymuje finansowanie badań nad potencjalnie niebezpiecznymi wirusami6 maja 2025
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze kończące federalne finansowanie badań nad potencjalnie niebezpiecznymi wirusami z nabytymi mutacjami, w tym w innych krajach — wynika z
-
„Najgorsze naruszenie praw w stuleciu” – 500 zwolnionych pracowników za odmowę przyjęcia szprycy domaga się sprawiedliwości5 maja 2025
Ponad 500 osób bezprawnie zwolnionych podczas tzw. Wielkiej Histerii w 2021 roku za odmowę przyjęcia eksperymentalnego preparatu na COVID-19 wysłało list do nowo mianowanego zastępcy prokuratora
Daniel Głogowski
Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.
Read more:
Afera w oświęcimskim szpitalu! Pielęgniarki wyłudziły setki tysięcy złotych dodatków covidowych